Jaromír Drábek: Ministr sociálních věcí

Jaromír Drábek. Člen TOP 09 Karla Schwarzenberga, ministr práce a sociálních věcí ve vládě Petra Nečase. V současné době se v čele resortu potýká s vážným problémem – jeho náměstek a bývalý společník z firmy iDTAX Česká republika, s.r.o Vladimír Šiška byl zatčen pro podezření z korupce.

Životopis

Ministr Jaromír Drábek se narodil 5. března roku 1965 v Jablonci nad Nisou v učitelské rodině, byl starším ze dvou sourozenců. V Jablonci Jaromír Drábek vystudoval střední školu (gymnázium), poté vystudoval technickou kybernetiku na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze (absolvoval v roce 1988). Vzdělání si pak doplnil ještě o deset let později, kdy na stejné fakultě získal doktorát v oboru řídící technika.

Po vysoké škole nastoupil Jaromír Drábek na místo výzkumného pracovníka ve Výzkumném ústavu energetickém, v roce 1993 pak odešel do společnosti ABEGU s.r.o., kde se v roce 1996 stal ředitelem (na tomto postu působil pak do roku 2002.

V roce 2002 vstoupil Jaromír Drábek do regionální politiky, stal se zastupitelem za KDU-ČSL (jako bezpartijní) v Jablonci nad Nisou. V roce 2006 se pokusil za stejnou stranu kandidovat do Poslanecké sněmovny, bohužel, poslanecký mandát se mu získat nepodařilo.

V roce 2009 se Jaromír Drábek stal jedním ze zakládajících členů politické strany TOP 09, za kterou (tentokráte již úspěšně) kandidoval do Parlamentu ve volbách v roce 2010. Při sestavování vlády byl pak svojí stranou navržen (a posléze i zvolen) na post ministra práce a sociálních věcí ve vládě Petra Nečase.

Jaromír Drábek se ženatý, s manželkou Jindrou mají dvě děti – Annu (narozena 1991) a Jana (narozen 1993).