Milan Baroš: Spalovač šancí (životopis)

Milan Baroš, český fotbalový reprezentant (útočník), držitel bronzové medaile z ME 2004 v Portugalsku, kde se stal zároveň nejlepším střelcem celého turnaje, a také hráč, kterému se střelecké štěstí v posledních letech spíše vyhýbá (viz titulek), se narodil 28. října roku 1981 ve Viganticích nedaleko Valašského Meziříčí. Ve Viganticích také Milan Baroš poprvé hraje soutěžní zápasy, za žákovský tým nastupuje poprvé v pěti letech, hraje za něj pak v letech 1987-1991.

Později hrál Milan Baroš za Rožnov pod Radhoštěm (1991-1993), do světa velkého fotbalu vstoupil v roce 1993, kdy se stal hráčem Baníku Ostrava. Za prvoligový Baník hrál Baroš v letech 1998-2001, poté přestoupil jako jeden z největších fotbalových talentů své doby do anglického FC Liverpool.

Na britských ostrovech se mu nicméně začalo dařit až po přestupu do birminghamské Aston Villy – za Liverpool hrál zprvu zřídka, většinou seděl na lavičce náhradníků, pokud byl vůbec už k zápasu nominován. Později se dokázal do základního kádru prosadit, v sezóně 2004/2005 s Liverpoolem získal titul šampiona Ligy mistrů, společně s dalším českým fotbalistou Vladimírem Šmicrem.

Po svém přestupu do Liverpoolu, v době, kdy hrál víceméně za liverpoolské béčko, si Milan Baroš zahrál na mistrovství světa jedenadvacítek ve Francii, kde český tým získal senzačně zlaté medaile.

Po přestupu do Aston Villy se Baroš uvedl skvěle – hned v prvním utkání skóroval, jeho kariéra nabírala strmý růst, který bohužel zastavilo vleklé zranění. V roce 2006 se Barošova pozice v Aston Ville začíná hroutit, v roce 2007 pak přestupuje do francouzského Olympique Lyon. Ani tady se příliš neprosadil, francouzský klub jej uvolnil na roční hostování zpět na ostrovy – do Portsmouthu. S tímto klubem získal Baroš Anglický pohár.

V roce 2008 se Milan Baroš stěhoval zatím naposledy, do Turecka, když se stává hráčem slavného Galatasaray Istanbul, za který hraje dosud.

Baroš a reprezentace? Nejlepší střelec mistrovství Evropy 2004

Za českou reprezentaci (za A tým) zazářil Milan Baroš na již zmíněném mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku, kde český tým po prohře v semifinále s Řeckem získal bronzové medaile a kde se Milan Baroš stal s 5 vstřelenými brankami nejlepším střelcem turnaje. Vůbec první zápas za Česko si přitom Milan Baroš zahrál v roce 2001 proti Belgii.

V roce 2006 se Milan Baroš zúčastnil MS v Německu, kde český tým nepostoupil ze základní skupiny – Baroš si zahrál jediné utkání, stejně jako na ME 2008 v Rakousku.

V roce 2009 byl Milan Baroš jedním z hráčů, kteří byli po prohraném utkání se Slovenskem přistiženi bulvárními novináři na hotelovém pokoji při oslavě trvající dlouho do noci. Z reprezentace byl vyloučen, poté, co k týmu nastoupil nový trenér Ivan Hašek, se ale vrací.

Milan Baroš, fotbalista, který si v posledních letech vysloužil od fotbalových fanoušků přezdívku Spalovač nebo Zahazovač šancí (dříve jej fanoušci familiérně oslovovali Bary nebo Ostravský Maradona), je jedním z útočníků české reprezentace na letošním (2012) mistrovství Evropy ve fotbale, konaném v Polsku a na Ukrajině.

Milan Baroš je ženatý, s o pět let mladší manželkou Terezou mají syny Patrika (2009) a Mattea (2011).

Ještě na závěr pro leckoho důležitý údaj – v reprezentaci hraje Milan Baroš s číslem 5 na zádech, v Galatasaray nosí číslo 15.