Usain Bolt zopakoval olympijské vítězství na stovce. Stal se legendou

Usain Bolt. Jamajský sprinter se stal ve svých šestadvaceti letech legendou – na olympijských hrách v Londýně zopakoval svůj triumf z olympijského Pekingu a stal se podruhé za sebou olympijských vítězem na nejkratší běžecké trati – 100 m. Navíc v novém olympijském rekordu 9,63 s – zaostal tak jen pět setin za svým světovým rekordem, který zaběhl v roce 2009 na mistrovství v Berlíně.

Na startu 196 cm překáží, na trati je Bolt nepřekonatelný…

Kdo je Usain Bolt? Narodil se 21. srpna roku 1986 v Trelawny Parish na Jamajce, kde jeho rodiče provozovali obchod s potravinami a kde také se sportem začínal. Právě tady se se poprvé výrazněji představil jako sprinter, když jako dvanáctiletý zaběhl ve škole nejrychleji závod na 100m.  Od toho okamžiku jeho kariéra stoupala, i když jeho tělesné konstituce není pro nejrychlejší běžecké disciplíny právě ideální – jeho (dnešních) 196 cm na startu nahrává soupeřům. Co ale Usain Bolt zamešká na startu, to dožene na trati, zrychlení jeho dlouhých nohou je v současné době nepřekonatelné.

První výrazný mezinárodní úspěch Usaina Bolta? V roce 2002 zazářil na juniorském mistrovství světa v Kingstonu, kde se stal jako patnáctiletý šampiónem na trati 200 m. V Kingstonu se Usain Bolt postavil na stupně vítězů ještě dvakrát – s jamajskou štafetou získal dvě stříbrné medaile – na 4×100 m, a 4×400 m.

Mezi dospělými se Usain Bolt dokázal prosazovat už v juniorském věku, na mistrovství světa dospělých pak získal první medaili v roce 2007 v japonské Ósace – skončil stříbrný na 200 m a ve štafetě 4×100 m.

O rok později, na olympijských hrách se stal Usain Bolt jedním z nejlepším sportovců vůbec, když získal tři zlaté olympijské medaile – na 100 a 200 metrů a ve štafetě 4×100 metrů.

MS v Berlíně? Tři zlaté, dva světové rekordy

Na dalším mistrovství světa, v Berlíně 2009, neměl  Usain Bolt opět rovnocenného soupeře – zvítězil na tratích 100 a 200 m (na obou tratích navíc vytvořil nový světový rekord), zlatý skončil i s jamajskou štafetou na 4×100 m.  Usain Bolt se stal sprinterským fenoménem a je jím v podstatě dosud.

Na zatím posledním mistrovství světa v korejském Tegu 2011 Usain Bolt „propadl“ na své nejoblíbenější a mediálně nejsledovanější trati – ve finálovém běhu „ulil“ start, byl diskvalifikován a vítězem stovky se stal jeho krajan Blake. Na dvoustovce a ve štafetě 4×100 m už to ale byl opět starý známý Bolt – na obou tratích získal zlato.

Na olympijské hry 2012 do Londýna přijel Usaim Bolt jako největší favorit nejkratších běžeckých tratí – předpoklady odborníků i fanoušků začal plnit již svým prvním olympijským závodem, když se 5. srpna pozdě večer stal podruhé za sebou olympijským vítězem běhu na 100 m, navíc v novém olympijském rekordu – 9,63 s.