Nicholas Winton. Zachránce židovských dětí

Sir Nicholas Winton, který v pondělí 19. května 2014 oslaví 105. narozeniny, v roce 1939 zachránil 669 dětských životů před jistou smrtí v nacistických táborech. Prezident Miloš Zeman se v pondělí rozhodl, že mu udělí Řád Bílého lva. Žurnalisty je někdy nazývám britským Schindlerem.

Životopis Nicholase Wintona?

Po základní škole v Hampsteadu (v Londýně), navštěvoval internátní školu ve Stowe a před maturitou se zaučoval ve Vojenské bance. Později získával praxi v různých bankách. Během války sloužil u RAF (v administrativě), propuštěn byl v roce 1945 v hodnosti Flight-lieutenant a po válce se opět věnoval bankovnictví v Anglii.

V prosinci 1938 učitel Martin Blake, jeden z pracovníků BCRC ( Britský výbor pro uprchlíky z Československa), požádal Nicholase Wintona, který se zrovna chystal na dovolenou do švýcarských Alp, aby namísto lyžování odjel do Prahy a pomohl pražské kanceláři BCRC, organizovat dětské transporty.

Byla založena Dětská sekce BCRC, kterou řídil Winton z Londýna a s pomocí své matky vyhledával adoptivní rodiče, vyřizoval adopce u britských úřadů a získával příspěvky na kauce.


První dětský transport byl vypraven 14. března 1939 s dvaceti dětmi. Nejvíce transportů proběhlo v červnu (100-200 dětí). Poslední úspěšný dětský transport byl vypraven 2. srpna 1939 (počet zachráněných dětí dosáhl 669). Úplně poslední vlak s 250 dětmi byl vypraven 1. září 1939, ale byl zastaven a poslán zpět, protože ve stejný den vypukla druhá světová válka.

Do povědomí veřejnosti se dostal Nicholas Winton až díky dojemnému setkání se svými zachráněnými „dětmi“ ve studiu BBC. Wintonovo hrdinství připomněl až slovenský režisér Matej Mináč, když natočil film Všichni moji blízcí (1999).

Podruhé mu vzdal hold o tři roky později v dokumentu Síla lidskosti, potřetí v roce 2011 snímkem Nickyho rodina.

Nicholas Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké české státní vyznamenání – Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Nicholas Winton byl navržen i na Nobelovu cenu za mír. Jeho jménem je také pojmenována planetka (19384) Winton, objevená na jihočeské Observatoři Kleť.

Wintonovy vlaky na Kampě

Na pražské Kampě bude v pondělí 19. května 2014 zahájena výstava Wintonovy vlaky. Autorem výstavy je režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec, ten aktualizoval původní verzi (snímky, dokumenty, příběhy zachráněných dětí) a doplnil ji o koláž gratulací k Wintonovu jubileu.