Jiřina Ptáčníková: Zlatá tyčkařka z ME 2012 v Helsinkách

Jiřina Ptáčníková dosáhla jako třetí český atlet na mistrovství Evropy v atletice v Helsinkách na zlatou medaili, svého dosavadního největšího tyčkařského úspěchu dosáhla výkonem 460 cm. Vedle zlatých čtvrtkaře Masláka a oštěpaře Veselého a stříbrné běžkyně Rosolové se tak stala další českou atletickou nadějí pro nacházející olympijské hry v Londýně.

Jiřína Ptáčníková, současná nejlepší česká tyčkařka, se narodila 20. května roku 1986 v Plzni, kde také s atletikou začínala, jejím otcem a trenérem zároveň je bývalý československý atletický reprezentant František Ptáčník.  V současné době závodí za PSK Olymp Praha, kde ji společně s otcem trénuje bývalý český rekordman ve skoku o tyči Zdeněk Lubenský.

Prvního většího mezinárodního úspěchu dosáhla v roce 2003 na mistrovství světa sedmnáctiletých v kanadském Sherbrooke, kde výkonem 3,90 m skončila na pátém místě. Na světový šampionát se přitom podívala už o rok dříve, v anglickém Kingstonu startovala jako šestnáctiletá.

O rok později se jí, už na „klasickém“ juniorském atletickém šampionátu v italském Grossetu už tolik nedařilo. Do finále postoupila, ale poté, co neskočila základní výšku, se s další soutěží a vidinou případné medaile musela rozloučit. V roce 2005 byla na juniorském mistrovství světa v atletice v litevském Kaunasu úspěšnější, jen těsně skončila na čtvrtém místě.

První velkou medaili Jiřina Ptáčníková vybojovala na letní univerziádě v srbském Bělehradě v roce 2009, kde výkonem 4,55 cm (tedy jen o pět centimetrů horším než v Helsinkách) získala mezi studujícími atlety zlato.

Na dalších šampionátech, ať již světových či evropských, halových i na venkovních oválech, se Jiřině Ptáčkové do absolutní světové špičky dostat nepodařilo. Do finálových soubojů zasahovala pravidelně, nejlépe ale skončila na čtvrtém místě na halovém mistrovství Evropy v Paříži v roce 2011.

Teprve na mistrovství Evropy v Helsinkách se trojnásobná česká mistryně republiky a po Kateřině Baďurová tabulkově druhá nejlepší česká skokanka o tyči vůbec (její osobní rekord z letoška je 472 cm, Baďurová má 475 cm) , dočkala, když v deštivém počasí získala prvenství, na které stačilo 460 centimetrů. Pro českou atletiku je to výborná zpráva, z evropské tyčkařské špičky chyběly pouze Rusky Jelena Isinbajevová a Světlana Feofanovová.