Balotelli nebo Fabregas? Itálie nebo Španělsko? Euro 2012 je ve finále

Kdo bude dnes večer k Kyjevě slavit titul mistra Evropy ve fotbale? Bude to zlobivé dítě italského fotbalu Mario Balotelli, přezdívaný SuperMario, nebo tým kolem španělského fotbalového mága Francesca Fàbregase, mistra Evropy z roku 2008 a mistra světa z roku 2010? Bude to napínavé, obě mužstva jsou plné vyzrálých fotbalových osobností.

Španělé ale mají motivaci navíc – hrají o pokračování unikátní vítězné série a zápis do fotbalových dějin – pokud dnes porazí Italy, stanou se prvním fotbalovým týmem, který vyhraje tři vrcholné turnaje za sebou – jsou mistři Evropy 2008, mistři světa 2010, a pokud vyhrají i v Kyjevě, dokáží to, co před nimi zatím nikdo.

Casillas, Ramos, Xavi, Xabi Alonso, Iniesta, Fabregas a Torres. Právě oni touží po hattricku

Jména v titulku? Sedmička španělských fotbalových reprezentantů bude hrát o třetí titul v řadě. Sedm titánů, sedm statečných, sedm neohrožených. Představme si je.

Iker Casillas Fernandez

Brankář Iker Casillas Fernandez. Narodil se 20. května 1981, ve svých jednatřiceti letech patří k oporám španělské reprezentace i velkoklubu Real Madrid. V reprezentaci působí už více než deset let, zahrál si už na mistrovství světa 2002 a na Euru 2004. Reprezentoval už v mládežnických kategoriích, se španělskou patnáctkou se stal mistrem Evropy v roce 1995, o dva roky později titul „obhájil“ mezi sedmnáctiletými. V roce 1999 stál Casillas v brance španělského týmu, který vyhrál ME hráčů do 20 let.

Na klubové úrovni patří Casillas k oporám bílého baletu, za Real Madrid hraje od svých patnácti, v roce 2002 v jeho dresu poprvé získal pohár pro vítěze Ligy mistrů, když jeho tým porazil v Glasgow Bayer Leverkusen. O tom, jak důležitým hráčem pro Real Madrid Casillas je, svědčí i to, že v roce 2008 byla podepsána smlouva, ve které se Casillas upsal v Realu k „doživotnímu“ angažmá.

Iker Casillas patří mezi sedmičku hráčů, kteří mohou získat tzv. treble, tedy vítězství na třech vrcholných fotbalových šampionátech v řadě. Uvidíme, zda se to kapitánovi španělské reprezentace a Realu Madrid podaří. Na posledních dvou šampionátech úspěšný byl a stal se navíc v obou případech i nejlepším brankářem turnaje.

Sergio Ramos

Sergio Ramos (celým jménem Sergio Ramos Garcia), další čekatel na fotbalové treble a stejně jako Casillas hvězda Realu Madrid, se narodil 23. března roku 1983. Ramos je považován dlouhodobě za jednoho z nejlepších fotbalových obránců světa, je trojnásobným vítězem španělské ligy, na mistrovství světa 2010 byl zvolen do ideální jedenáctky turnaje.

Sergio Ramos začínal s velkým fotbalem v FC Sevilla, odkud v roce 2003 přestoupil do Realu Madrid, v jehož řadách působí dodnes. Přestupní částka činila nemalých bezmála 30 milionů eur, manažerům bílého baletu se ale akvizice obratného obránce vyplatila a vyplácí, jeho hlavní devízou je univerzálnost – Sergio Ramos je výborný obránce, který ale umí také rychle a nebezpečně zaútočit. Jeho územím je pravá strana obrany, na tomto postu odehrál vítězné Euro 2008 i mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice, kde byl zvolen nejlepším pravým obráncem turnaje.

Xavi

Xavi (celým jménem Xavi Hernández i Creus),  dvaatřicetiletý střední záložník, považovaný za jednoho z nejlepším tvůrců hry v Evropě vůbec, se narodil 25. ledna 1980. S fotbalem začínal na Nou Campu, za slavnou Barcelonu hraje od svých jedenácti let. Za první tým FC Barcelona Xavi poprvé nastoupil v roce 1998, od té doby neodmyslitelně do sestavy „staré dámy“ patří, nehraje jen pokud je zraněný.

I Xavi patří k čekatelům na treble, i on má titul mistra Evropy 2008 a zlato z mistrovství světa v Jihoafrické republice, má také stříbrnou medaili z letních olympijských her v Sydney 2000, s Barcelonou třikrát triumfoval v Lize mistrů (ročníky 2005/2006, 2008/2009 a 2010/2011). Pro úplnost dodejme, že v roce 1999 Xavi Hernandés získal titul mistra světa do 20 let.

Xabi Alonso

Xabi Alonso (celým jménem Xabier Alonso Olano), střední záložník Realu Madrid a španělské reprezentace, fotbalista, o kterém se hovoří jako o jednom z nejlepších středních záložníků planety vůbec, se narodil 25. listopadu 1981, jeho otcem není přitom nikdo menší než Periko Alonso, trojnásobný španělský mistr (dvakrát v dresu Realu Sociedad, jednou s FC Barcelona).

Xabi Alonso začínal s vrcholových fotbalem v týmu Primera División  Real Sociedad. Tady hrál v sezónách 1999-2004, krátce během tohoto angažmá hostoval v SD Eibar (po 11 odehraných zápasech se vrátil zpět do San Sebastianu do Realu). V roce 2004 se Xabi Alonso stěhoval na britské ostrovy, když přestoupil do FC Liverpool. Za jeden z nejlepších týmů anglické ligy hrál Alonso do roku 2009, kdy se vrátil zpět do Španělska. Do Realu. Nebyl to ovšem Real Sociaded, nýbrž slavnější z královských týmů – Real Madrid. Přestupová částka nebyla zveřejněna, ale pohybovala se někde kolem 33 milionů eur. FC Liverpool na přestupu vydělal, do Anglie Xabi v roce 2004 odcházel za cca 17 milionů eur.

Xabi Alonso se stal 1x vítězem Ligy mistrů (v roce 2005 s Liverpoolem) a stejně jako dalších „šest statečných“, které si představujeme se stal mistrem Evropy 2008 a mistrem světa 2010. Pro rok 2011 se Xabi Alonso stal členem nejlepší fotbalové jedenáctky podle FIFA.

Andrés Iniesta

Iniesta (celým jménem Andrés Iniesta Luján), střední záložník španělské reprezentace a Barcelony, se narodil 11. května 1984. Iniesta začínal v mládežnickém týmu Albacete, odkud v roce 1996 přešel do FC Barcelona, kde prošel všemi mládežnickými kategoriemi a kde se přes tým B (2001-2002) prosadil do prvního týmu. Za áčko Barcelony hraje Iniesta doposud, v jejím dresu získal třikrát vítězství v Lize mistrů.

V reprezentaci si Iniesta prošel také všemi mládežnickými kategoriemi, ve španělském reprezentačním týmu dospělých se poprvé objevil v roce 2006 v utkání s Ruskem. V roce 2008 získal titul mistra Evropy, na mistrovství světa v JAR 2010 to byl právě on, kdo po přihrávce Fabrégase rozhodl finálový souboj o zlato s Nizozemskem. Dodejme, že stejně jako další španělští hráči jeho generace vyhrál mistrovství Evropy sedmnáctiletých v roce 2001, v roce 2002 pak totéž zopakoval v dresu devatenáctky. A konečně, v roce 2003 byl Iniesta členem španělské dvacítky, která získala stříbrné medaile na mistrovství světa ve Spojených Arabských Emirátech.

Fabregas

Fabregás (celým jménem Francesc „Cesc“ Fàbregas Soler) je předposledním hráčem sedmičky, které sahá po fotbalovém treble. Fabrégas se narodil 4. května 1987, hraje na postu středního záložníka a s fotbalem začínal v mládežnických týmem CE Mataró a FC Barcelona.

Jako jeden z mála španělských reprezentantů toho zatím odehrál více mimo rodně Španělsko než na španělských trávnících, mezi roky 2003-2011 byl spoluhráčem Tomáše Rosického v FC Arsenal. Teprve v poslední sezóně oblékal dres španělského týmu, z Anglie zamířil do FC Barcelona za částku cca 35 milionů eur.

Co se hráčských úspěchů týče, opět se budeme opakovat – je mistrem Evropy 2008 a mistrem světa 2010.

Fernando Torres

Torres (celým jménem Fernando José Torres Sanz), je jediným klasickým útočníkem naší sedmičky a také jediným hráčem, který v současné době neobléká dres Realu Madrid nebo FC Barcelona. Fernando Torres hraje za FC Chelsea, vítěze letošního ročníku Ligy mistrů, je spoluhráčem českého reprezentačního brankáře Petra Čecha.

S fotbalem Torres začínal v týmu Atlético Madrid, za jeho první tým hrál v letech 2001-2007 (jako devatenáctiletý se stal vůbec nejmladším kapitánem v historii klubu), kdy přestoupil do FC Liverpool, kde strávil čtyři sezóny. V roce 2011 přestoupil do Chelsea a zasloužil se výraznou měrou o její vítězství v Lize mistrů. Přestupová částka se pohybovala někde kolem 50 milionů liber, čímž se Fernando Torres zapsal do historie jako nejdražší hráč, který byl kdy na ostrovech prodán.

A jestliže Fabregás s Iniestou rozhodli mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice, Fernando Torres dal jediný gól ve finále mistrovství Evropy 2008, v němž Španělé porazili silný tým Německa.

Mimochodem, kdyby vás zajímal (a věříme, že zajímá) Mario Balotteli, jeho detailní životopis i můžete přečíst také – Mario Balotelli – životopis.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *