Pavel Zeman: Bývalý nejvyšší státní zástupce (životopis)

Pavel Zeman, devětatřicetiletý právník a bývalý nejvyšší státní zástupce České republiky, se narodil 18. listopadu roku 1972  v Plzni.

Tady také vystudoval gymnázium Luďka Pika, poté absolvoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Po studiích JUDr. Pavel Zeman působil na Okresním a posléze Krajském státním zastupitelství v Plzni, poté se stal jedním ze žalobců brněnského Nejvyššího státního zastupitelství, od roku 2004 byl zástupcem České republiky u Eurojustu.

Od ledna roku 2011 působí Pavel Zeman na návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila jako nejvyšší státní zástupce České republiky, na tomto postu nahradil kontroverzní Renátu Veseckou. Pavel Zeman ovládá tři světové jazyky, domluví se anglicky, německy a francouzsky.

Ze známých kauz, na kterých se podílel, jmenujme například kauzu týrání chlapců z Kuřimi, kde se podílel na zatčení jedné z hlavních postav celé kauzy – Barbory Škrlové.

V červnu 2012 to byl právě Pavel Zeman, kdo ministru Pospíšilovi navrhl po Vlastimilu Rampulovi do funkce vrchního státního zástupce Lenku Bradáčovou, známou především z dozorování kauzy Davida Ratha. Spekuluje se o tom, že právě tento návrh stál za Pospíšilovým odvoláním z ministerského postu 27. června 2012 – určitým politickým kruhům uvnitř ODS Lenka Bradáčová nebyla, není a patrně ani nebude po vůli.