Petr Švancara. Říkají mu Mercedes

Petr Švancara? Známí a kamarádi mu přezdívají Mercedes. V české lize odehrál 14 sezón, v 309 zápasech vstřelil 59 gólů a na 38 přihrál. Na fotbalovém trávníku měl pověst člověka, který nezkazí žádnou legraci, stejnou pověst si udržel dodnes, kdy často vystupuje na televizní obrazovce – je jedním z nejčastějších hostů fotbalového diskuzního pořadu TIKI-TAKA.

V roce 2023 se Petr Švancara pustil do jednoho z největších dobrodružstvé svého života – stal se účastníkem „hry na přežití“ televize Nova jménem Survivor 2023. Bude mít v soutěži sílu Mercedesu nebo ne?

Životopis Petra Švancary? Za kariéru stihl 309 ligových zápasů

Petr Švancara, bývalý český fotbalový útočník, se narodil 5. listopadu 1977 v Brně. Jako fotbalista začínal v Zetoru (1983-87), v devíti letech se stal členem žákovského týmu Zbrojovky Brno. Jihomoravské metropoli zůstal věrný celé dospívání. Později nastupoval za Uherské Hradiště a Slovácko, v obou klubech byl na hostování.

Prvoligová kariéra? V září 2000 přestoupil do SK Slavia Praha, nastupoval ale nepravidelně, v roce 2002 proto odešel hostovat do Opavy. Další rok se Petr Švancara vrátil do Brna. V roce 2006 hrál v Interu Bratislava, v roce 2007 pak ve Viktorii Žižkov. Po sestupu klubu do druhé ligy odešel Petr Švancara do Slovácka, kde měl dvouletou smlouvu. V roce 2011 se vrátil do Brna.

Ligovou kariéru zakončil Petr Švancara v 1. FK Příbram, kde trénoval pod Františkem Strakou. Poté, co se s klubem v roce 2015 nedohodl na prodloužení smlouvy, rozhodl se ukončit fotbalovou kariéru.

Reprezentační kariéra? Petr Švancara odehrál 28. dubna 1999 necelou půlhodinku v přátelském utkání českého reprezentačního výběru do 21 let proti soupeřům z Polska. Utkání skončilo remízou 1:1. Byl to Petrův jediný reprezentační start.

Petr Švancara byl dvakrát ženatý, s Lucií žil čtyři roky a mají dvě děti. S Kamilou, kterou si bral v roce 2020, má dceru Lauru, manželství bylo rozvedeno po roce a půl.

V soutěži Survivor je Petr Švancara prvním profesionálním fotbalistou vůbec.