Pussy Riot: Bohorodičko, vyžeň Putina!

[adsenseyu1]

Do 21. února 2012 o nich vědělo jen Rusko. Pět dívek, hudebnice, které sami sebe označují za feministickou a punkovou kapelu. Vystupují pod pseudonymy, na hlavách mají kukly, kolem krku šály a na nohou punčocháče. V létě i zimě.

Onoho 21. února se o Pussy Riot dozvěděl celý svět. Pětice punkerek uspořádala happening s politickým podtextem v moskevské Katedrále Krista Spasitele – nejprve hlasitě urážela Vladimíra Putina a představitele pravoslavné církve, včetně patriarchy Kirilla, pak zazpívala provokativní píseň Bohorodičko, vyžeň Putina.

Na nově zvoleného ruského prezidenta to bylo moc. Není zvyklý být terčem urážek, a už vůbec ne urážek na církevní půdě. Několik dnů po skandálním vystoupení Pussy Riot ruská policie dvě členky skupiny zatkla, v polovině března pak byla zatčena třetí dívka. Od té doby jsou ve vazbě, která je jim opakovaně prodlužována, podle mínění jich samých i části veřejnosti nezákonně.

Za mřížemi mají být dívky z Pussy Riot až do soudního přelíčení, u kterého jim dle  § 213 ruského trestního zákoníku, který akci kvalifikuje jako chuligánství s charakterem organizovaného zločinu, hrozí až 7 let odnětí svobody.

Pro středo a západo Evropana něco neuvěřitelného (nelze nevzpomenout na skupinu Plastic People of the Universe, kterou uvěznil československý komunistický režim v roce 1976), pro Rusko prezidenta Putina samozřejmost, necelá polovina Rusů v průzkumu veřejného mínění s takto vysokým trestem pro Pussy Riot souhlasí. Prý bylo poškozeno cítění věřících. Soudného člověka nicméně napadne, že spíše byla uražena ješitnost Vladimíra Putina, muže, který rád ukazuje, že vládne Rusku pevnou rukou.

V červnu tři zadržené členky Pussy Riot (Naděždy Tolokonnikovové, Mariji Aljochinové a Jekatěriny Samucevičové ) zažalovaly Rusko Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku za nezákonné věznění, které ale pokračuje.

Aktualita na závěr – 4. července 2012 začaly vězněné Pussy Riot držet hladovku na protest proti tomu, že jim soud umožnil pouze pětidenní přístup ke  svému spisu, který narostl na téměř tři tisícovky stran.

V kostele se sice chovat neumějí, ale za svoji nebojácnost ukázat na Vladimíra Putina si zaslouží Pussy Riot palec nahoru.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *