Zemřel Viktor Fajnberg, jeden z „osmi statečných“

Jeden z nejslavnějších filmových westernů nese jméno Sedm statečných. Byl natočen v roce 1960 a zobrazuje boj sedmi pistolníků proti banditům, kteří vykořisťují chudou mexickou vesnici.

Kdyby se podobný snímek natočil o osm let později, mohl se jmenovat Osm statečných. A mohl vyprávět reálný příběh osmi lidí, kteří se 25. srpna 1968 rozhodli na moskevském Rudém náměstí protestovat proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Jedním z nich byl i Viktor Fajnberg.

Životopis Viktora Fajnberga? Celý život zasvětil boji proti represivní psychiatrii

Viktor Fajnberg se narodil 26. listopadu roku 1931 v ukrajinském Charkově v rodině inženýra Isaaca Fajnberga a Sarah Dashevské. Dětství Viktora Fajnberga bylo ve znamení stěhování – po napadení Sovětského svazu nacistickým Německem se rodina přestěhovala do Buzuluku, později pak ještě víc na východ, do kazašské Alma-Aty. Do rodného Charkova se Viktor Fajnberg vrátil s koncem války.

Vzdělání? Viktor Fajnberg studoval (a nedostudoval) vojenskou dělostřeleckou akademii v tehdejším Leningradě, po vyloučení dostudoval na civilní letecké škole. Poté pracoval v dělnických profesích, nakonec vystudoval filologii na Leningradské univerzitě.

S režimem přicházel Fajnberg do konfliktů už od svých teenagerských let – těžce nesl jakékoli projevy antisemitismu (byl židovského původu), které byly v Sovětském svazu na denním pořádku a už v dětství byl proto nuceně hospitalizován na psychiatrii. V roce 1957 byl pak po potyčce s policií dokonce na několik měsíců uvězněn.

Za účast na demonstraci proti invazi do Československa skončil jako údajně nepříčetný na čtyři roky Leningradské speciální psychiatrické nemocnici

V prostředí sovětského disentu se Viktor Fajnberg pohyboval od poloviny 60. let, 25. srpna 1968 pak společně s dalšími sedmi muži a ženami demonstroval na Rudém náměstí proti invazi armád Varšavské smlouvy do Československa. Následky? Kruté. Ještě na demonstraci mu příslušníci KGB vykopli přední zuby, co ale bylo mnohem horší – na čtyři roky skončil na psychiatrické klinice. V tehdejším Sovětském svazu zcela běžná praxe…

V roce 1974 Viktor Fajnberg odešel do exilu, po několikaleté životní epizodě v Izraeli skončil v roce 1978 ve Francii, kde žil až do své smrti.

2. ledna 2023 Viktor Fajnberg, bojovník proti zneužívání psychiatrie politickou mocí, zemřel ve věku 91 let.