Robin van Helsum. Lesní chlapec má své jméno

[adsenseyu1]

Co byste udělali vy, abyste se proslavili? Ti, kdo se cítí být druhými odstrčeni, leckdy spáchají zločin, aby si jich svět užil během warholovských „patnácti minut slávy“ na prvních stránkách deníků a v úvodních příspěvcích zpravodajských relací. Než skončí ve vězení, v některých vyspělejších zemích pak na popravišti.

Spadla z oblakov po nizozemsku. A média si smlsla

Robin van Helsum na to šel jinak. Nechtěl šokovat zločinem, na titulní stránky médií celého světa (nebo alespoň Evropy, dobře) se dostal jako „lesní chlapec“, který se zjevil z ničeho a odnikud – policisté jej našli loni v září v centru Berlína, vypadal na sedmnáct, německy uměl sotva pozdravit, také jeho angličtina byla chabá. Z vět, které se mu podařilo dát dohromady, policisté pochopili, že po smrti matky žil posledních pět let s otcem „někde“ v lese. A že otec před pěti dny zemřel také a že on se, bezradný, vydal nazdařbůh z lesa ven. Přímo do centra Berlína.

Případ vzbudil obrovský ohlas. Evropa lační po podobných událostech, stávají se šlágry nejen bulváru, ale co je smutné, i tzv. seriózních médií – vlčí děti, dívky, které žijí desítky let ve sklepích domů, kde je znásilňují vlastní otcové a plodí s nimi děti, patnáctiletí mladíci, kteří podlehnou přesile menšiny a přijdou o ledvinu… To už známe – „lesní chlapec“ byl senzací nového druhu. Žádné násilí, žádný zločin, jen podivný hoch s podivnou historií. Tedy vlastně bez historie. Skoro by to stálo za námět na knihu nebo film.

Žádné vlčí dítě. Student na cestách

Že něco není v pořádku, se začalo jevit záhy poté, co se chlapec, nyní identifikovaný jako Robin van Helsum, v centru Berlína zjevil. Stan, který si nesl a který prý s otcem používali celých pět let, vypadal netknutě, ani jeho oblečení nejevilo známky pětiletého nošení. Největší podezření budil fakt, že chlapec nechtěl nechat zveřejnit svoji fotografii a přehnaně korektní policie mu vyhověla. Několik měsíců se o Robina van Helsuma, lesního chlapce, nezištně staral německý stát, nyní mu hrozí, že bude muset veškeré náklady na svoji péči uhradit. Jeho identita byla odhalena.

Když totiž před týdnem poprvé dovolil, aby jeho fotografie byla zveřejněna v médiích, ozvala se rodina z nizozemského města Hengelo, odkud se v září 2011 vydal na cesty po Evropě jistý dvacetiletý mladík jménem Robin van Helsum. Náš lesní chlapec. Identifikovala jej nevlastní matka.

Senzace má svůj konec. Pravděpodobně. Snad. Pokud je nevlastní matka skutečnou nevlastní matkou. Třeba je to jen nešťastná žena, odstrčená a toužící po své warholovské patnáctiminutovce. A další senzace začíná…

Nad osudem lesního chlapce se zamýšlel Marcel Kupka.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *