Chuck Palahniuk. Kult spisovatele

Chuck Palahniuk (celým jménem Charles Michael Palahniuk), jeden z nejznámějších amerických spisovatelů současti, autor, jehož osobitý styl ho pasuje do role kultovní postavy americké literární scény (v Česku jeho knihy vydává nakladatelství Odeon), se narodil 21. února roku 1961 v Pesco ve státě Washington.

Dětství Chucka Palahniuka je poznamenáno rozvodem rodičů, společně se třemi sourozenci pak víceméně vyrůstá na typicky americké dobytkářské farmě ve východním Washingtonu u prarodičů.

Vzdělání Chuck Palahniuk získal na Oregonské univerzitě – v roce 1986 tady končí studia žurnalistiky, novinařině se ale dlouho nevěnuje, v Portlandu, kam se stěhuje, se jako novinář nedokáže uživit.

Palahniuk se tedy rozhodne živit manuální prací a nastupuje do továrny na výrobu součástek do nákladních automobilů, později ve stejné firmě pracuje jako autor technických manuálů.

Na dráhu profesionálního spisovatele se Chuck Palahniuk vydává v roce vydání svého debutu, kterým je kultovní Klub rváčů (1996), který o necelé tři roky později přenesl na filmová plátna David Fincher (aktuálně známý svojí adaptací románu Muži, kteří nenávidí ženy Stiega Larssona). Příběh nevýrazného úředníčka, trpícího nespavostí, jehož alter ego založí „klub rváčů“, postavený na agresivitě, patří i dnes k nejžádanějším Palahniukovým knihám.

Palahniukovy knihy jsou označovány jako tzv. transgressive fiction, tedy knihy, které překračují pravidla (v češtině nemáme ekvivalent).

Jejich hrdinové žijí většinou na okraji společnosti, pracují v podřadných povoláních a překračují svým jednáním společenské meze, které vymezila většinová společnost. Palahniukovy knihy končí (bez výjimky) více či méně tragicky. Palahniuk je temný autor depresivně laděných próz.

Knihy Chucka Palahniuka v Česku vydává nakladatelství Euromedia Group pod značkou Odeon, v dubnu 2012 vyjde Palahniukova zatím poslední kniha, nazvaná Prokletí. Další knihy Chucka Palahniuka? Program pro přeživší, Ukolébavka, Zalknutí, Deník, Strašidla, Snuff, Neviditelné nestvůry a Pygmej. Co název, to literární událost.

Palahnikova tvorba reaguje v mnoha směrech na traumata, která autor prožil ve svém osobním životě. Otec, který odešel během jeho dospívání odešel k jiné ženě, byl zavražděn expřítelem jedné z jeho partnerek.

Stalo se tak v roce 1999 a vrah byl odsouzen k trestu smrti (právě tato událost stojí za Palahniukovým románem Ukolébavka). Velmi těžce Palahniuk také nesl, když se v roce 2003 dostaly na veřejnost informace o jeho homosexualitě.

V současné době žije Chuck Palahniuk stále v Portlandu v Oregonu.