Samotář v Seattlu ztratil svoji autorku. Nora Ephronová zemřela, bylo jí 71 let

Když Harry potkal Sally, Samotář v Seattlu, Julie & Julia, Láska přes internet. Slavné filmy spojuje jedno jméno, některé režírovala, na některých se podílela pouze scenáristicky. Nora Ephronová, úspěšná novinářka, scénáristka a režisérka, zemřela v úterý 26. června 2012 ve věku 71 let.

Nora Ephronová se narodila 19. května 1941 v New Yorku na Manhattanu jako nejstarší ze čtyř dětí židovských rodičů. V roce 1945 se rodina přestěhovala do kalifornského Beverly Hills, kde Nora vyrůstala a vystudovala Beverly Hills High School. Po střední škole se Nora Ephronová stěhovala podruhé – vrátila se na východ Spojených států, studovala Wellesley College v Massachusetts.

V šedesátých a sedmdesátých letech se Nora Ephronová živila jako novinářka v mnoha médiích, krátký čas pracovala i v Bílém domě jako praktikantka v době vlády prezidenta J. F. Kennedyho. Svými fejetony a eseji, ve kterých dokázala humorně, s nadhledem a přitom velmi čtivě, psát o New Yorku, jídle a problémech a radostech partnerského soužití, si postupně vybudovala širokou čtenářskou základnu, které chtěla dát něco víc.

To něco víc přišlo v roce 1983 v podobě scénáře k filmu Silkwoodová, který spolu napsala společně s Alicí Arlenovou. Film, který vyprávěl příběh ženy, která se postaví jaderné lobby, získal několik nominací na Oscara, mimo jiné za nejlepší herecký výkon pro Meryl Streepovou a za nejlepší scénář pro Noru Ephronovou.

O pět let později Nora Ephronová napsala scénář k dalšímu velmi úspěšnému filmu – Když Harry potkal Sally je romantická komedie, dobře známá i českým divákům. Za tento snímek získala Nora Ephronová Zlatý globus a byla nominována na Oscara.

Psát scénáře Noře Ephronové nestačilo. Chtěla je také realizovat. Natočit je po svém. Poprvé se do režisérského křesla posadila v roce 1992, debutovala nepříliš úspěšnou romantickou komedií  To je můj život. O dva roky později přišel druhý film a ten se stal obrovským hitem – Samotář v Seattlu. Meg Ryanová a Tom Hanks v hlavních rolích udělali své. Diváci, a především divačky, byli okouzleni, Noře Ephranové byla kromě diváckého úspěchu odměnou i nominace na Oscara za scénář.


Nora Ephranová režírovala celkem osm filmů, celosvětového úspěchu se dočkala ještě v roce 1998, kdy opět s Meg Ryanovou a Tomem Hanksem natočila romantickou komedii pro všechny osamělého na síti – filmové “pohádka” Láska přes internet se po právu stala jednou z nejúspěšnějších romantických komedií devadesátých let.

Osobní život Nory Ephronové byl stejně bohatý jako příběhy jejích filmových postav. Byla třikrát vdaná, jejím prvním manželem byl Dan Greenburg, podruhé si vzala Carla Bernsteina (pokud vám to jméno něco říká, ano, právě on stál za zveřejněním aféry Watergate) s nímž má syny Jakoba a Maxe,  jejím třetím a posledním manželem se stal scénárista Nicholas Pileggi.