Ladislav Štaidl. Život plný hitů

Ladislav Štaidl? To byl především šestranný hudebník, který si rozuměl s každým hudebním žánrem. Byl také kapelníkem vlastního orchestru, který byl desítky let doprovodným tělesem legendy české populární hudby Karla Gotta.

A do třetice – Ladislav Štaidl patřil vedle Karla Svobody k neúspěšnějším skladatelům popových hitů před rokem 1989. Napsal desítky dosud často hraných skladeb, které nazpíval nejen Karel Gott, ale také Helena Vodráčková, Dalibor Janda či jeho pozdější životní partnerka Iveta Bartošová.

Životopis Ladislava Štaidla? Hudba byl jeho celý život

Ladislav Štaidl se narodil 10. března roku 1945 ve Stříbrné Skalici, Jeho hudební kariéra začala už v jeho teenagerských letech – v roce 1957 začal studovat ve znamení hru na klavír a kompozici u profesora Františka Kubelíka. Jako muzikant Ladislav Štaidl začínal jako kytarista kapely Crazy Boys (v roce 1962), kde se setkal s budoucí legendou českého rokenrolu Miki Volkem.

Poté si zahrál dalších kapelách, které začínaly v šedesátých letech – je spojený se začátky kapely Olympic, stál u zrodu kariéry Karla Gotta – od roku 1967 pak právě jeho doprovázel nově založený Orchestr Ladislava Štaidla. Společně s Karlem Gottem se pak vydal na osmiměsíční turné do USA – nastupující Pražské jaro a uvolněný politický režim podobným „výletům“ přály.

Ladislav Štaidl dokázal hudbou dotknout srdce mnoha a jeho orchestr získal řadu ocenění v populární anketě Zlatý slavík​​. Tvořil hudbu i k filmům a seriálům, čímž jeho umělecká stopa překračuje hranice pouhého popu​​. Je autorem hudby přibližně k osmi desítkám televizních i celovečerních filmů a více než dvou stovek popových šlágrů.

Po roce 1989 byl Ladislav Štaidl obviňován ze spolupráce s předlistopadovou Státní bezpečností, nikdy se ovšem neprokázalo, že by někoho poškodil. V roce 1996 se z jeho vztahu se zpěvačkou Ivetou Bartošovou narodil syn Artur Štaidl.

V roce 2015 převzal Ladislav Štaidl z roku prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy.

Osobní život? Z manželství s Annou Štaidlovou (vzali se v roce 1974) vzešly tři děti – synové Jan a Jiří a dcera Karolína. Ze vztahu se zpěvačkou Ivetou Bartošovou se narodil již zmíněný syn Artur.

Ladislav Štaidl zemřel 30. ledna roku 2021, když podlehl komplikacím spojeným s onemocněním covid-19.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *