Když se řekne Mozart, většina lidí si představí obrazy rozjařeného génia, který s lehkostí skládal hudbu pro císaře, aristokraty i prostý lid. Tento rakouský skladatel z 18. století je jedním z nejvýznamnějších hudebníků všech dob – jeho melodie prostupují operními scénami, koncertními sály i filmovými trháky.
Wolfgang Amadeus Mozart, jeden z největších hudebních géniů všech dob, přesně takový i byl. A to si vybralo svoji daň – žil rychle a naplno, zemřel 5. prosince 1791 ve věku pouhých 35 let. Jeho smrt šokovala jeho současníky, šokována je jí i každá budoucí generace milovníků jeho nebesky dokonalé hudby. Jak mohl člověk takového talentu a energie odejít tak mladý? Co se stalo v posledních dnech jeho života? A proč se kolem jeho smrti odvíjí tolik spekulací?
Poslední týdny života: Kde začalo drama?
Mozartův život na sklonku roku 1791 byl hektický. Pořádal koncerty, dokončoval operu La Clemenza di Tito, psal své mistrovské dílo Requiem a snažil se uživit svou rodinu. I přes neustálou práci však Mozart začal pociťovat zdravotní problémy.
V listopadu 1791 se jeho stav prudce zhoršil. Trpěl horečkou, bolestmi a otoky, které postupně ochromily jeho tělo. V posledních dnech se zcela zhroutil a musel zůstat na lůžku. Přesto i na smrtelné posteli neúnavně pracoval na dokončení Requiem – díla, které si údajně „objednal tajemný muž v černém“. Tato okolnost jen přiživila spekulace o jeho smrti.
Jak Mozart zemřel? Oficiální zpráva a pochybnosti
Podle oficiální zprávy zemřel Mozart na „horečku z vyčerpání“. V té době bylo běžné, že lékaři popisovali příznaky, nikoli konkrétní diagnózu. Moderní medicína však při pohledu na jeho symptomy nabízí několik možných příčin:
- Infekční nemoc: Jedna z nejpravděpodobnějších teorií je, že Mozart zemřel na revmatickou horečku, infekční onemocnění, které postihuje srdce a klouby.
- Trichinelóza: Jiná teorie naznačuje, že Mozart mohl zemřít na otravu způsobenou konzumací nakaženého masa.
Rychlé zhoršení stavu a náhlá smrt však vyvolaly vlnu spekulací. Někteří naznačovali, že mohl být otráven, nejčastěji zmiňovaným podezřelým byl Mozartův skladatelský rival Antonio Salieri. Tato teorie ale není podložená důkazy a nelze ji než zavrhnout.
Byl Mozart otráven? Ještě jednou k Salierimu…
Mýtus o otravě Antoniem Salierim se zrodil krátce po Mozartově smrti. Podle pověstí měl Salieri žárlit na Mozartovu genialitu a objednat jeho smrt. Tento příběh přiživili i mnozí z významných umělců: Ludwig van Beethoven či ruský romantický básník Puškin se často zmiňovali o Salieriho údajném zločinu. Nejvíce tuto teorii proslavil film režiséra Miloše Formana Amadeus z roku 1984, kde je Salieri vykreslen jako Mozartův zahořklý protivník.
Zpakujme, že neexistují žádné důkazy, že by Salieri měl s Mozartovou smrtí cokoli společného. Naopak, historické záznamy ukazují, že si oba skladatelé vážili jeden druhého.
Jiná teorie tvrdí, že Mozart mohl být otráven z politických důvodů. Někteří historikové spekulují, že jeho svobodomyslné názory a členství ve zednářské lóži mohly popudit mocné nepřátele.
Co se stalo s Requiem? Jak skončilo nedokončené mistrovo dílo?
Mozartovo Requiem je jedním z jeho největších a nejzáhadnějších děl. Bylo objednáno anonymním šlechticem, hrabětem Walseggem, který si přál skladbu vydávat za své vlastní dílo. Mozart však dílo nestihl dokončit – zemřel, než dokončil třetí část. Po jeho smrti dílo dokončil Mozartův žák Franz Xaver Süssmayr. Dílo dodnes zůstává jedním z vrcholů klasické hudby.
Poslední rozloučení. Chudý pohřeb génia
Byl hudebním géniem, vytvořil dílo, které i po dvou stoletích patří mezi to nejlepší, co v hudebním světě kdy vzniklo, přesto umírá Mozart bez prostředků na okázalý pohřeb, který by si jistě zaloužil. Místo jeho posledního odpočinku? Pohřben byl v hromadném hrobě na hřbitově St. Marx ve Vídni. Po letech byly Mozartovy ostatky exhumovány, ale přesné místo jeho odpočinku zůstává neznámé.
Tajemný muž v černém. Poslední zakázka, nebo předzvěst smrti?
Jedním z největších mystérií posledních týdnů Mozartova života je postava tajemného muže v černém, který měl krátce před smrtí přijít s objednávkou na Requiem – smuteční mši pro zesnulé. Muž, jehož totožnost zůstávala po léta záhadou, údajně vyvolal v Mozartovi úzkost, která měla nakonec podíl na jeho předčasné smrti. Mozart prý měl pocit, že píše vlastní zádušní mši…
Kdo mohl být onou tajemnou postavou? Historici se domnívají, že jímmohl být posel hraběte Franze von Walsegga, aristokrata, který si Requiem objednal, aby ho vydával za své vlastní dílo. Ať už to byla pravda, či nikoliv, Mozartovy poslední dny byly notně poznamenány touto zvláštní zakázkou, která dodnes vyvolává otázky. Tajemný muž v černém se stal symbolem nevyhnutelnosti Mozartova tragického osudu a dodal jeho smrti nádech dramatu, který inspiruje literaturu i film dodnes.
Mozartův odkaz. Smrt jako zrod legendy
Smrt Mozarta zahalila jeho život do oparu tajemství a dramatické tragédie. Přispěla k vytvoření romantického obrazu geniálního umělce, který byl nepochopen a zemřel příliš brzy. Mozartova hudba však žije dál. Každá symfonie, opera a sonáta, které vytvořil, jsou svědectvím jeho talentu a nadčasového génia. Mozartova smrt sice ukončila jeho život, ale zároveň ho povýšila na nesmrtelnou legendu.