Stalo se tak v pořadu České televize 168 hodin. Prý vždy nedělal jen dobré věci, nyní se ale podle vlastních slov odevzdal do rukou Krista. Devět let po vynuceném odchodu z křesla premiéra České republiky a následném pohádkovém zbohatnutí.
Proč přišla omluva veřejnosti a bývalým kolegům v politice právě nyní? Možná je příčinou Grossův chatrný zdravotní stav, možná se bývalý expremiér vážně vydává na cestu zmoudření.
Každopádně, pojďme si společně připomenout, kdo vlastně Stanislav Gross je.
Z lokomotivy přímo do parlamentu
Narodil se 30. října roku 1969 a po maturitě na SPŠ dopravní v Praze pracoval jako elektromechanik a kandidát na strojvedoucího v lokomotivním depu v pražských Vršovicích. V roce 1990, po vojně, se začal angažovat v politice, už v roce 1989 přitom vstoupil do obnovené sociální demokracie.
V roce 1992 zasedl Stanislav Gross do lavic České národní rady (po rozdělení Československa se z ní stala Poslanecká sněmovna ČR), v roce 1995 se stal předsedou poslaneckého klubu ČSSD.
Už jako místopředseda sociální demokracie se stal v roce 2000 ministrem vnitra České republiky ve vládě Miloše Zemana, stejný post zastával i ve vládě Vladimíra Špidly v letech 2002-2004. Po Špidlově demisi byl Stanislav Gross pověřen prezidentem Václavem Klausem sestavením nové vlády, v březnu 2005 byl zvolen předsedou ČSSD.
Pád začal „nevinnou“ lží
Politický pád Stanislava Grosse se začal rýsovat na konci ledna 2005, kdy média upozornila na nejasné financování Grossova bytu. Tato aféra historicky nejmladšímu předsedovi vlády České republiky nakonec zlomila vaz a stála za jeho odchodem z politiky v září 2005.
Cesta z výšin politické moci byla ovšem vystlána stovkami milionů korun, které bývalý premiér získal „výhodnou“ investicí do společnosti Moravia Energo. A přestože došlo několikrát na vyšetřování, korupce prokázána nebyla.
Dnes se Stanislav Gross kaje a omlouvá se. Otázkou je, zda to není trochu málo.