Gérard Depardieu: Putin mu daroval ruské občanství

Když se v prosinci loňského roku rozhodl francouzský herec Gérard Depardieu opustit na protest pro daňové politice socialistického prezidenta François Hollanda, který chce zavést „solidární“ daň z příjmu bohatých Francouzů (75 % z výdělku), nikdo by nečekal, že mu hned na začátku roku nového nabídne útočiště nejsilnější mocnost bývalého východního bloku. A přece se stalo. Jak oznámila tisková agentura ruského Kremlu, ve čtvrtek 3. ledna 2013 udělil Depardieovi prezident Vladimir Putin ruské občanství.

Gérard Depardieu se narodil 27. prosince roku 1948 ve francouzském  Châteauroux jako Gérard Xavier Marcel Depardieu. Jako herec se proslavil nejen v rodné Francii, slávu získal jako představitel komediálních i dramatických rolí v Evropě i zámoří, za hlavní roli ve snímku Zelená karta (1990) získal prestižní Zlatý glóbus.

Za snímek Cyrano z Bergeracu (také 1990) byl Depardieu nominován na Oscara, v roce 1992 si pak zahrál roli Kryštofa Kolumba ve veleúspěšném filmu režiséra Ridley Scotta 1492: Dobytí ráje.

V současné době Gérard Depardieu žije ve svém sídle, které zakoupil v belgické obci Néchin nedaleko francouzských hranic a připravuje prodej svého opraveného historického paláce, který vlastní v samotném centru Paříže.

Kdy se vypraví do své nové vlasti, Ruska, zatím není známo. Každopádně, pro nás, obyvatele České republiky, která má s Ruskem a jeho předchůdcem Sovětským svazem tak trochu nevyjasněné vztahy, je jeho rozhodnutí poněkud… podivné.

Co vy? Utekli byste před daňovými přehmaty ministra Kalouska a premiéra Nečase do Ruska? Nebo raději jinam? Dejte tip, kde požádat o občanství. Do komentářů. Děkujeme.