Susan Sarandonová. Výborná americká herečka, která obdrží na 47. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii, je i u nás dobře známá.
Proslula coby jedna z Čarodějek z Eastwicku, výraznou roli měla ve snímku Thelma a Loiuse, Oscara získala za roli řádové jeptišky, která vyprovází muže, odsouzeného k trestu smrti (hrál jej Sean Penn), ve filmu Mrtvý muž přichází. Ocenění, které v Karlových Varech obdrží, bude ve správných rukou.
Susan Sarandonová, rodným jménem Susan Abigail Tomaling, se narodila 4. října roku 1946 v New Yorku jako nejstarší z dětí rodičů irsko-velšského původu, má (považte) ještě dalších osm sourozenců!
Po střední škole Susan studovala Catholic University ve Washingtonu, kde získala bakalářský titul. Rozpětí oborů, kterým se přitom věnovala, je velmi široké – mezi její studijní předměty patřila kromě dramatického umění také třeba matematika nebo vojenská strategie.
Na Catholic Univerzity potkala také budoucí slavná diva svého prvního manžela – s Chrisem Sarandonem se brali v roce 1967. Od té doby známe Susan Tomaling jako Susan Sarandonovou, manželovo jméno si herečka ponechala i po rozvodu v roce 1979.
Jako mnoho dalších amerických hereckých hvězd, i Susan Sarandonová získávala první herecké zkušenosti v divadle, hrála na scéně Garrick Players. Krátký čas se také živila jako modelka, první filmovou roli, a hned hlavní, pak dostala v roce 1969 v krimikomedii Joe, kde si zahrála Melissu Compton, do povědomí širší divácké veřejnosti se ale dostala až účinkováním v televizním seriálu „A World Apart – Oddělený svět v letech 1970-1971.
V roce 1975 si Susan Sarandonová zahrála po boku Roberta Redforda ve filmu Velký Waldo Pepper, v roce 1978 byla ve filmu Děvčátko prostitutkou Hattie, matkou dvanáctileté Violet (hraje ji Brooke Shields), která se taktéž živí prostitucí.
Film vzbudil ve své době velké emoce, za nimiž stálo především angažování náctileté Brooke Shields do role prostitutky. Susan Sarandonová si zahrála v podobně kontroverzním snímku ještě jednou, když v roce 1983 natočila upírský snímek Hlad – snímek u diváků zcela propadl, ale šokoval na svou dobu odvážnou lesbickou scénou, ve které dělala Sarandonové společnost francouzská herecká hvězda Catherine Deneuve.
V roce 1980 si zahrála Sarandonová ve filmu Atlantic City, za roli Sally získala svoji první nominaci na Oscara. Na Oscara byla nominována celkem pětkrát, proměnila ale až nominaci poslední za film Mrtvý muž přichází z roku 1995. Předchozí neproměněné nominace získala za filmy Thelma & Louise (1991), Lorenzův olej (1992) a Nebezpečný klient (1994).
V roce 1987 přišel film, který Susan Sarandonovou definitivně proslavil. Jméno určitě znáte – Čarodějky z Eastwicku. A určitě si vybavíte i další slavné herecké tváře, které si ve filmu George Millera zahrály – Jack Nicholson, Cher a Michelle Pfeiffer. Film slavil úspěchy po celém světě, i dnes patří v televizi k často reprízovaným.
Rok 1988 byl pro Susan Sarandonovou důležitý ve dvou ohledech, zahrála si v ceněném snímku Durhamští býci (získala za něj nominaci na Zlatý glóbus) a během natáčení se sblížila s hercem a režisérem Timem Robinsonem. Jsou partnery dodnes, mají dva syny – Jacka Henryho (narodil se v roce 1989) a Milese Guthrieho (1992). Susan Sarandonová má ještě dceru Evu ze vztahu s režisérem Francem Amurrim, se kterým žila v osmdesátých letech.
Susan Sarandonová se kromě herectví aktivně věnuje občanským a sociálním aktivitám, zaštiťuje činnost mnoha charitativních projektů, sama se osobně účastní pomoci obětem válek či přírodních katastrof přímo na místě. V roce 1999 působila Susan Sarandonová jako vyslankyně dobré vůle organizace UNICEF, aktivně se staví za práva homosexuálů, ostře se vymezila proti válce v Iráku.
Na filmovém festivalu v Karlových Varech bude Susan Sarandonová oceněna Křišťálovým glóbem za mimořádný přínos světové kinematografii.