Therese Schwarzenberg: Manželka Karla Schwarzenberga

Stane se budoucí první dámou České republiky žena, která nehovoří česky? Pokud v prezidentských volbách zvítězí Karel Schwarzenberg, pak ano – Therese Schwarzenberg zatím českým jazykem nevládne. Koncekonců, v České republice ani nežije, jejím domovem je zámek ve štýrském Murau.

Therese Schwarzenberg se narodila 17. února roku 1940 ve šlechtické rodině von Hardegg. Její otec Johann Hardegg patřil ke stoupencům Adolfa Hitlera, od roku 1930 byl členem ilegální rakouské odnože NSDAP a velitelem jednotek SA v Rakousku.

Vzdělání Therese Schwarzenberg získala na lékařské fakultě, absolvovala v roce 1966. Středem jejího zájmu byla především celostní medicína a homeopatie, praxi lékařky se věnovala až do úrazu v roce 1992.

V roce 1967 se poprvé provdala za Karla Schwarzenberga, se kterým se v roce 1988 rozvedla. Důvodem byl, mimo jiné,poměr s průmyslníkem Thomasem Prinzhornem, kterému v roce 1979 porodila syna (Prinzhornovo otcovství bylo zveřejněno až v roce 1987). Dvě děti má Therese i se svým manželem – krátce po svatbě se narodili syn  Jan Nepomuk Ondřej a dcera Anna Karolina.

V roce 1992 měla Therese Schwarzenberg vážnou nehodu při lyžování. Následky? Ochrnutí dolních končetin. Na nohy se znovu postavila v roce 1994, především díky rehabilitační kůře ve Spojených státech a osobní podpoře, kterou jí věnoval exmanžel Karel.

V roce 2008, dvacet let po rozvodu,  se pak podruhé provdala za Karla Schwarzenberga. Dnes je vedle Ivany Zemanové, manželky Miloše Zemana, vážnou kandidátkou na post první dámy České republiky.