Jana Peterková. Dezinfoscéna má svoji superstar

Jestli se někdy najde nějaký scénárista či režisér, který by se rozhodl zpracovat osudy některé z osobností české dezinfoscény dvacátých let 21. století, jeho rozhodování bude poměrně snadné. Přestože je z koho vybírat (Tomáš Čermák, Jindřich Rajchl, Ladislav Vrabel, Patrik Tušl nebo Jana Zwyrtek Hamplová), nade všemi ční životní příběh Jany Peterkové.

Vážně, bez nadsázky. Koneckonců, posuďte sami.

Životopis Jany Peterkové? Z nadějné hvězdy TV Nova hvězdou české dezinfo scény

Narodila se 28. února roku 1976, její životopis ale začíná být (pro veřejnost) zajímavý až kolem roku 2006. To už začínala stoupat na profesním žebříčku coby prominentní reportérka zpravodajské redakce TV Nova a novinářka, která sledovala kauzu podnikatele Tomáše Pitra. A tady je první moment, kdy začíná být životopis Jany Peterkové (opět bez nadsázky) zajímavý. Novinářka se do stíhaného podnikatele zamilovala… a nadále o něm točila.

Následoval vyhazov z televize, v roce 2010 pak byla Peterková obviněna a souzena z křivé výpovědi a dalších prohřešků vůči zákonu. Soud ji nakonec zprostil viny, televizní kariéra už ale restartovat nešla.

Za covidu se Jana Peterková vrátila na výsluní

Střih, pojďme o několik let dál. V době covidové pandemie se Jana Peterková vrátila na výsluní veřejného zájmu, když se coby popíračka proticovidových opatření a očkování stala jednou z nejhlasitějších osobností dezinformační scény. Poté, co uvedla, že v domově důchodců v Měšicích nedaleko Prahy zemřelo po očkování několik lidí, byla obviněna provozovatelem zařízení pro újmu na dobré pověsti. V roce 2022 vynesl soud rozsudek – tentokrát ale už ne osvobozující. Peterková uložil soud omluvu a pokutu čtvrt milionu korun.

Další kauza Jana Peterkové? Za šíření poplašné zprávy v době nouzového stavu byla v únoru 2023 odsouzena na dva roky podmíněně. Při květnovém odvolacím řízení se pak udála věc v českém soudnictví příliš nevídaná. Příznivci Jany Peterkové vtrhli po vylomení dveří do jednací síně. Posléze byl obžalované uložen uložil Peterkové pravomocně dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou.

V červnu 2023 se Jana Peterková účastnila soudního přelíčení s Patrikem Tušlem a Tomášem Čermákem. Napjatá atmosféra si na ní nakonec vybrala svoji daň – Peterková zkolabovala a musela být převezena do nemocnice k ošetření.

Jana Peterková se chtěla stát i českou prezidentkou

Stalo se tak právě po rozsudku v souvislosti s měšickým domovem důchodců. Kandidaturu nakonec vzdala, stejně tak není nic známo o politické straně My 21, o jejíž vznik usilovala.

Na jeden život to není málo, co říkáte? Dočká se příběh Jany Peterkové jednou zfilmování? Nejspíše ne. Tedy, určitě ne.