Tip na koncert: Sting zahraje 25. června 2012 v pražské O2 Aréně

[adsenseyu1]

Když se řekne Gordon Matthew Thomas Sumner, málokdo tuší, o kom je řeč. Když se ale řekne Sting a zároveň se dodá Police, je jasno. Vybaví se usměvavý sympaťák s baskytarou, zpěvák a herec, který prodal během své sólové kariéry více než 100 milionů hudebních nosičů a získal 10 cen Grammy, Zlatý Glóbus, cenu Emmy a tři nominace na Oscara. Na začátku roku Sting vystoupil na beznadějně vyprodaném koncertu v pražském Kongresovém centru, už zítra, 25. června, pak šedesátiletý Sting vystoupí v pražské O2 Aréně. Je opět (beznadějně) vyprodáno.

Sting, celým jménem Gordon Sumner, se narodil 2. října roku 1951ve Wallsendu v Anglii. Má tři sourozence, všechny mladší, bratra a dvě sestry. Vystudoval pedagogickou fakultu univerzity ve Warwicku, nějaký čas se jako učitel také živil. V této době (cca od roku 1974) začal zpívat s jazzrockovou skupinou Last Exit.

To zásadní se ale stalo v roce 1977, kdy se  Sting přestěhoval z Newcastlu do Londýna a kdy  společně s bubeníkem Stewartem Copelandem a kytaristou Andym Summersem založil skupinu The Police. Sám skládal, zpíval a hrál na baskytaru – už tehdy to byl tedy Sting tak, jak jej známe. S Police Sting vydal pět alb, získal šest cen Grammy a v roce 2003 byl uvedeni do Rock and Rollové síně slávy.

V osmdesátých letech se Sting vydal na veleúspěšnou sólovou dráhu, jeho první sólové album se jmenovalo The Dream of the Blue Turtles, vydal jej v roce 1985. Od té doby Sting vydal 13 sólových desek, tu poslední v roce 2011 – nazval ji Sting: 25 Years jako připomenutí toho, jak dlouho se tento rockový bard na hudební scéně již pohybuje.

Sting ale není jen hudebník, je také herec, zahrál si například ve slavném sci-fi snímku Duna na motivy románu Franka Herberta, obsazen byl také ve snímcích Sbal prachy a vypadni, Scott Walker: Muž ze 30. století, Bruno, Julie a Julie a dalších. Ve světě filmu je Sting slavný také coby skladatel a textař – napsal hudbu k filmům 48 hodin či Není král jako král, ke stejnému snímku či snímku Demolition Man napsal také písně, které sám otextoval.

Také na Broadwayi zanechal Sting viditelnou stopu, zahrál si například titulní postavu Mackie Messera v Žebrácké opeře Bertolda Brechta v roce 1989.

Sting je také známý jako politický a občanský aktivista, podporuje například Amnesty International, výrazně se angažuje v otázce zastavení kácení deštných pralesů.

Zítra Sting vystoupí v Praze v O2 Aréně, ceny vstupenek začínaly na 1190 Kč (vstupenky na stání), vstupenky k sezení stály zájemce 1790 Kč. Proč stály? Jsou vyprodány. Sting zkrátka táhne, jeho turné  Back To Bass, kterým oslavuje 25 let na hudební scéně, také. Po celém světě. Sting patří k nejoblíbenějším hudebníkům posledních 20 let vůbec.

Zítra to bude moci dokázat. Na svém pražském koncertě.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *