Tomáš Pitr. Amnestován Václavem Klausem

Tomáš Pitr. Je jedním ze symbolů divokého podnikání v České republice devadesátých let 20. století. Byl odsouzen k 5 letům za daňové podvody ve výši 51 milionů korun, kterých se měl dopustit v roce 1994,  a 6 letům za machinace při prodeji akcií společností Setuza a Milo Surovárny, kde měl se svými společníky způsobit škodu ve výši 700 milionů korun.

V červnu 2006 byl po dlouhém procesu Tomáš Pitr odsouzen a v roce 2007 uprchl před nástupem do pankrácké věznice do zahraničí, v červenci 2010 byl ve Švýcarsku dopaden. V dubnu 2012 jej švýcarská justice vydala té české a byl převezen do vazební věznice v Brně.

V červnu 2013 byl v novém procesu odsouzen ke 3 letům vězení v kauze Setuza. Odvolal se a nepravomocný rozsudek  dosud nenabyl účinnosti.  Ve druhém případě (daňové podvody) byl Tomáš Pitr v listopadu 2012 z vězení za dobré chování podmínečně propuštěn.

Dlouhý příběh cesty spravedlnosti k podnikateli Tomáši Pitrovi pak končí v lednu 2013 – na základě prezidentské amnestie, kterou vyhlásil ve svém novoročním projevu odstupující prezident Václav Klaus, byl Tomáš Pitr amnestován a nemůže již být za své daňové přečiny stíhán.

Amnestie se dočkal také blízký spolupracovník Tomáše Pitra Miroslav Provod.