Konec druhé světové války v Evropě byl podepsaný hned dvakrát

Protokol o úplné bezpodmínečné kapitulaci Německa, který oficiálně ukončil boje v Evropě během druhé světové války, byl podepsán 7. května 1945 v Remeši ve Francii. Byl to ale poslední podpis? Nebo se podepisovalo ještě jindy a jinde? A kdy podle kapitulačního protokolu vlastně druhá světové válka v Evropě skončila?

Tři fakta, které jste možná o podpisu bezpodmínečné kapitulace Německa nevěděli

Podepisovalo se dvakrát. Poprvé v Remeši, podruhé v Berlíně

První protokol o bezpodmínečné kapitulaci Německa byl podepsán ve francouzské Remeši 7. května. Na straně spojenců podepsal protokol americký generálporučík Walter Bedell Smith, náčelník štábu vrchního velitele západních Spojenců Dwighta Eisenhowera, britský francouzský sborový generál François Seveza a sovětský generál Ivan Susloparov. Poražené Německou zastupoval generálplukovník Alfred Jodl.

Polní maršál Keitel podepisuje kapitulaci. Zdroj: Wikipedia.org.

Druhé podepisování se událo o den později v Berlíně – důvodem byl požadavek Stalinova Sovětského svazu, který trval na opakování ceremoniálu v německé metropoli. Stalo se tak v bývalém důstojnickém kasínu v Karlshorstu, kapitulační protokol tentokrát podepsali za Německo polní maršál Wilhelm Keitel, maršál Sovětského svazu Georgij Konstantinovič Žukov, americký generál Carl Spaatz, britský vrchní letecký maršál Arthur Tedder a francouzský armádní generál Jean de Lattre de Tassigny.

Kapitulace byla podepsána 7. a 8. května. Proč se tedy ve východní Evropě slavil konec války dlouho až 9. května?

Podle podepsaného protokolu vstoupila bezpodmínečná kapitulace německých ozbrojených sil v platnost ve 23:01 středoevropského času 8. května. Konec války v Evropě byl a je proto ve většině zemí Evropy oslavován právě v toto datum. V Sovětském svazu byl ale kvůli časovému posunu už další den – 9. květen. Proto byl tady a sovětských satelitech ve střední a východní Evropě konec války slaven 9. května.

Nicméně, po rozpadu komunistického bloku v roce 1989 se i v zemích střední Evropy začal Den vítězství slavit 8. května.

Za Německo podepsali kapitulaci Jodl a Keitel. Znáte jejich poválečné osudy?

Alfred Jodl stvrdil německou kapitulaci svým podpisem v Remeši, Wilhelm Keitel v Berlíně. Jejich poválečné osudy? Oba byli souzeni a odsouzeni za válečné zločiny k trestu smrti oběšením během Norimberského procesu.

Alfred Jodl byl v roce 1953 plně rehabilitován, podle rozsudku mnichovského soudu, který přezkoumával jeho odsouzení, se neprovinil válečnými zločiny podle mezinárodního práva. Tento rozsudek byl ale ještě ve stejném roce zrušen.