Výročí dne – 8. červen 1949: Den, kdy byl vydán román 1984

[adsenseyu1]

Svoboda je otroctví! Nevědomost je síla! Válka je mír! Dvacáté století dalo literatuře mnoho velkých jmen. Dvě z nich ční nad ostatními jako hory. Franz Kafka a George Orwell. Hrdiny Kafkových, vesměs nedokončených, románů pohltilo neviditelné a nemilosrdné soukolí moci, soukolí, které ještě nemá jméno a pevný řád.

George Orwell Kafkovu soukolí řád dává – v jeho dystopiích (bože, jak jen je tenhle termín dnes zprofanován vlnou „dystopických“ románů pro „mladé dospělé“ čtenáře) Farma zvířat a především 1984 vládne jedinci kolektivní totalita. Ve Farmě má ještě prasečí rypáky.

Román 1984 vyšel 8. června roku 1949, rok před Orwellovou smrtí. Namísto prasat v něm ovládá jedince Velký bratr.

Soudruh Winston Smith se hlásí…

Často se říká, že Orwell jasnozřivě viděl do budoucnosti, že popsal praktiky totalitních režimů, které se měly teprve zrodit. Přiznám se, že považuji tyhle řeči za cosi jako literární urban legends, George Orwell žil v době, ve které žil a zcela určitě nebyl slepý ani hluchý.

Zažil Hitlera, Stalina, zažil koneckonců totalitní tendence britských politiků za druhé světové války. Své zkušenosti ale dokázal mistrně znásobit a přenést do budoucnosti. Do roku 1984.

Hlavní hrdina, Winston Smith, čtyřicetiletý úředník Ministerstva pravdy, jenž má za úkol přepisovat realitu, je nástrojem stranické manipulace – pokud se ze včerejšího milovaného přítele stal dnešní úhlavní nepřítel, musí to ve všech historických záznamech vypadat tak, že to tomu tak bylo odjakživa.

Jenže Winston Smith, člen Strany, začne přemýšlet. Začne se ptát. A pak se zamiluje. V Oceánii, kde žije, je to považováno za zločin. Je zatčen, mučen a převychován. Poražen. Duševně dekapitován. Už nechce přemýšlet. Nepoznává svoji lásku Julii. Ani ona nepoznává jeho. On i ona milují Stranu. A Velkého bratra.

Velký bratr tě vidí. Mluví řečí newspeaku

Vyprávět příběh soudruha Winstona Smithe v jednom odstavci by byla škoda, kdo jej neznáte, přečtěte si jej. Slova, která na vás dnes často útočí z mnoha směrů (špičkování se politických konkurentů, marketing atd.) získají nový, a přitom původní, rozměr – doublethink, vaporizace, newspeak, ideozločin.

A nezapomeňte – Velký bratr možná sleduje i vás. Začal 8. června 1949.

Na román 1984 vzpomínal Marcel Kupka.

[adsenseyu2]

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Výročí dne - 3. září 1948. Zemřel prezident Edvard Beneš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *