Zemřel režisér Jiří Krejčík

95 let. Tak dlouhý život prožije málokdo. Jiří Krejčík, český režisér, scénárista, držitel Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu a také občasný herec, to štěstí měl. Stejně jako měl štěstí na lidi kolem sebe a příležitosti, které mu osud vkládal do cesty. 8. srpna došel Jiří Krejčík cíle. Čest jeho památce.

Životopis Jiřího Krejčíka?

Narodil se za první světové války, 26. června roku 1918, po maturitě studoval na pražské technice. Když ji za okupace zavřeli Němci, pracoval jako úředník a zároveň se jako statista poprvé podíval na Barrandov. Do filmových studií, kde měl v budoucnu strávit většinu života.

Jako režisér Jiří Krejčík debutoval v roce 1947 nerudovským snímkem Týden v tichém domě. Po komunistickém převratu v únoru 1948 točil nepravidelně, za své snímky nicméně dostával vysoká státní vyznamenání (za což dostal v letech 1948 a 1953 ocenění Laureát státní ceny a v roce 1955 ocenění Laureát státní ceny Klementa Gottwalda), v šedesátých letech patřil k významným kritikům režimu.

V šedesátých letech také režisér Krejčík natočil své nejslavnější filmy – drama z období heydrichiády Vyšší princip, slavnou komedii Svatba jako řemen či výbornou adaptaci divadelní hry Penzion pro svobodné pány. V sedmdesátých letech Jiří Krejčík vzdal hold operní pěvkyni Emě Destinnové snímkem Božská Ema.

Jako herec se Jiří Krejčík představil například v roli pana profesora ve filmu Pelíšky (právě on prý vymyslel památnou větu „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel…!), nezapomenutelnou roli pana Karla, který „všechno sežere“, si zahrál ve snímku podle povídkové sbírky Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek, ze kterých si dejme malou ukázku:

8. srpna roku 2013 režisér Jiří Krejčík ve věku 95 let zemřel.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Václav Neckář. Hudební legenda, jejíž hlas překlenul generace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *