Cirkus David Rath: Podměrečná čudla, Glum, Hannibal Lecter

[adsenseyu1]

Cirkus David Rath včera vystupoval v Praze. Ve Sněmovní ulici. V Poslanecké sněmovně. Úspěch byl obrovský, vystoupení hlavního hrdiny, Davida Ratha, sledovalo nejvíce diváků v historii zpravodajské televize ČT 24, Rath také ovládl sociální sítě.

Společně s dalším protagonistou celé show, Karlem Schwarzenbergerem, který věren svým slovům, že spí, když ostatní říkají hlouposti, nekolikrát v záběru televizních kamer usnul…

Ještě odpoledne se Cirkus Rath přesunul zpět do Litoměřic, kde už nějaký čas dlí, některé momenty ale stojí za to si připomenout. Mnohá přirovnání, kterých David Rath při svém téměř hodinovém projevu, plném skrytých hrozeb (ví toho na kolegy poslance určitě dost a dost), vstoupila hned po odvysílání celé show do historie.

Jsem podměrečná čudla…

… ne velká ryba, řekl David Rath, když se v projevu přirovnal k úlovku rybáře, který přijde do hospody a chlubí se, že chytil dvoumetrového sumce, zatímco si od vody nese jen čudlu. Přeloženo: Jsou tady jiní zloději, větší než já. Jenže asi jsou opatrnější a zatím je nikdo nechytil…

Ve vězení nemáme doktora Ratha…

… ale doktora Hanibala Lectera, řekl exhejtman, když se přirovnal ke slavnému kanibalovi z filmu Mlčení jehňátek. Přeloženo: Držíte mě v izolaci ve vazbě proto, že máte strach, abych si neotevřel pusu na špacír. Ale dejte si na mě velký pozor!

Kdyby mi dali lístek na autobus z Litoměřic…

… tak sem stejně přijedu, řekl David Rath, když se pozastavil nad tím, jaké policejní manévry doprovázely jeho převoz z litoměřické vazební věznice do Poslanecké sněmovny. Přeloženo: Děláte humbuk, protože chcete veřejnost přesvědčit, že Rath je zločinec. Nebezpečný zločinec.

Vazba je v této zemi normální tortura…

… lámání, týrání lidí, řekl David Rath o svém pobytu v litoměřické věznici, kde podle něj tři týdny trvají stejně dlouho jako půl roku a kde se vazebně stíhaní mohou umýt dvakrát týdně a pro vycházky mají k dispozici dvorek 2 x 3 metry (v případě Davida Ratha je tento dvorek na střeše věznice).

Za pár měsíců bude kabinet…

…  zasedat u mě v cele v Litoměřicích, řekl Rath, když vypočítával, kdo všechno ze současné vládní garnitury má na hlavě více másla než on. Přeloženo: Drábku, Kalousku, Kubice. Těším se na vás.

To je parafráze na Gluma…

který se radoval nad tím, že má v kapsičce něco pěkného, vysvětloval David Rath, co vlastně znamenala jeho slova o „žluťoučkých penízcích“ (parafrázoval Pána prstenů J. R. R. Tolkiena), která zazněla na odposlechu ze schůzky, ze které si odnášel z domu Kateřiny Pancové a Petra Kotta sedm milonů korun. Přeloženo: O žádném úplatku nebyla řeč, měli byste víc číst!

V kauze Rath jde divákům (a je to smutné) o senzaci a zábavu

Dalo by se pokračovat, jistě, David Rath, zahnaný do úzkých, toho řekl mnohem více, házel špínu, jak to jen šlo, snažil se vysvětlovat, bránit se. Pro politika, chyceného při úplatku musí být hrozné, vypovídat veřejně před politiky dalšími, kterým také zůstává za nehty. Jedno se Rathovi musí ponechat – nenechal se (zatím) zlákat k tomu, aby ukázal na někoho dalšího, kdo kradl a krade. Ale to ještě určitě přijde. U soudu.

Tam to ale snad nebude taková (s prominutím, nechutná) šaškárna jako bylo včerejší vystoupení Cirkusu Rath v Praze. Případ Davida Ratha není totiž jen případem lidské zpupnosti a touhy po moci a bohatství. Je o osobním selhání politika a člověka, který by měl mít právo na spravedlivý proces. Ne na zmedializovanou frašku.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *