Zemřela britská královna Alžběta II.

Královna Alžběta II. Britskému impériu vládla tak dlouho, že se až mohlo zdát, že její dny nikdy neskončí. Za svoji královnu ji měli lidé v patnácti zemích světa – mimo jiné v Austrálii, Kanadě a samozřejmě na britských ostrovech. Britskou královnou se stala ve svých pětadvaceti letech, na trůnu vydržela sedm desetiletí. V novodobé dějinách tak byla nejdéle vládnoucí panovnicí světa.

8. září 2022 královna Alžběta II. ve věku 96 let zemřela. Stalo se tak na zámku Balmoral ve Skotsku, kde v poslední době pobývala.

Životopis Alžběty II.? Za druhé světové války byla v armádě, na trůnu vydržela 70 let

Narodila se jako Elizabeth Alexandra Mary Windsor 21. dubna 1926 jako dcera britského krále a posledního císaře Indie Jiřího VI., který panoval Británii za druhé světové války, a Alžběty Bowes-Lyon. O čtyři roky později do rodiny přibyla mladší sestra Margaret.

Alžběta II. za druhé světové války? První měsíce strávila na zámku Balmoral, na stejném místě, kde v kruhu svých blízkých skonala. Později královská rodina žila ve Windsorském hradu, byť existoval reálný, ale nikdy nezrealizovaný, plán na její evakuaci do Kanady. V roce 1945 Alžběta sloužila v britské armádě v Ženském pomocném ženijním sboru.

V roce 1947 se Alžběta II. provdala za prince Philipa (pozdější vévoda z Edinburghu), po jehož boku prožila téměř celý svůj život. I princ Philip se totiž dožil úctyhodného věku – zemřel v roce 2021 ve věku úctyhodných 99 let. Philip byl Alžbětě rovnocenným partnerem – byl pověstný svým suchým humorem, i když občas zabrousil do kontroverzních vod. S Philipem Alžběta vychovala čtyři děti: Charlese, prince z Walesu, který je jejím následníkem, Anne Mountbatten-Windsor, Andrewa, vévodu z Yorku, a Edwarda, hraběte z Wessexu. 

2. června 1952 se Alžběta II. ve svých 25 letech jako nejmladší panovnice v britské historii po smrti otce stala britskou královnou. Tušil tehdy někdo, že na trůnu setrvá celých 70 let?

Královna Alžběta II. převzala monarchii v době velkých změn. Byla v čele zemí Commonwealthu, společenství, do kterého se postupně proměnilo Britské impérium, v době suezské krize. V šedesátých a sedmdesátých letech pak pokračovala rychlá ztráta dalších kolonií, kdy postupně získaly nezávislost na Británii dvě desítky zemí.

Panování Alžběty II. je spojeno s mnoha poprvé. 22. srpna 2022 pak řekla svoje naposledy – v rodinném kruhu na zámku Balmoral ve Skotsku. Na uvolněný trůn nastoupí jako Charles III. její nejstarší syn, exmanžel princezny Diany.