Petr Rezek. Český Charles Bronson

V dobách své největší slávy by se v tuzemsku nenašla snad žena, která by charismatického zpěváka s kytarou a mužným knírem neznala. Mnohé z jeho hitů je hity i dnes. Písničky jako Nejkrásnější déšť, Ta pusa je tvá nebo Duhová víla se staly nesmrtelnými. Petr Rezek je zkrátka jen jeden. Dlouhá léta se mu přezdívalo český Charles Bronson.

Životopis Petra Rezka? Začínal s Karlem Černochem, komponuje scénickou hudbu…

Petr Rezek je vánoční dítě – narodil se 26. prosince 1942 v Praze, letos tak oslaví kulatiny. K muzice měl Petr Rezek blízko vždycky, po základní škole ale vystudoval strojní průmyslovku. Základy hudebního vzdělání získával v Lidové škole umění. Později, kdy už se muzikou živil, studoval ještě u profesora Jíry na konzervatoři privátně kompozici.

První zkušenosti se hrou na kytaru, která se později stala jeho poznávacím znamením, získával Petr Rezek od Ferry Friedricha, kytaristy legendárních Kučerovců a později i KTO. První hudební uskupení založil na vojně, skupina hrála tehdy populární rock’n´roll.

Po vojně začal Petr Rezek hrát v roce 1964 se skupinou Karkulka. Tehdy ještě nezpíval, byl doprovodným kytaristou. Jeho parťáky byli Jiří Brabec a baskytarista a pozdější slavný textař Zdeněk Rytíř. Ještě v roce 1964 Petr Rezek přešel do kapely Juventus, ve které se potkal s Karlem Černochem.

V Juventusu se poprvé postavil k mikrofonu – jeho asi prvním hitem se stala skladba Modrej len. Na konci šedesátých let se muzikanti z Juventusu stali hudebním tělesem zařazeným pod Divadlo Rokoko – a to byl i okamžik vstupu Petra Rezka na profesionální hudební dráhu. Do té doby se živil jako asistent režie v Československém rozhlase.

Dalším hudebním tělesem, ve kterém si Petr Rezek zahrál, byla kapela s poněkud neuctivým názvem Shut Up. Kapelníkem tady nebyl nikdy jiný než stejně neuctivý František Ringo Čech. Mezi roky 1971-1974 tu Petr Rezek působil jako kytarista a vedle Viktora Sodomy i jako druhý zpěvák.

Po odchodu od Františka Ringo Čecha hrál Petr Rezek doprovodné skupině Petry Černocké Kardinálové – a právě tady se začíná jeho kariéra sólového zpěváka, která dosáhla prvního vrcholu v roce 1976 příchodem do skupiny Karla Vágnera. Tady vznikly mnohé z jeho největších hitů a slavné duety se zpěvačkou Hanou Zagorovou. Mezi roky 1981-89 vystupoval Petr Rezek s vlastní doprovodnou kapelou Centrum.

V září 1989 se Petr Rezek jako zpěvák odmlčel – rozhodl se rozpustit svoji skupinu Centrum a dalších 10 let se věnoval scénické hudbě. Na svém kontě má hudbu k 17 divadelním a 2 rozhlasovým hrám.

Na hudební pódia se Petr Rezek vrátil v roce 1999, kdy začal opět vystupovat s obnovenou skupinou Centrum. Koncertuje také se skupinou Milana Nopa, kde se opět setkal s Hanou Zagorovou.

První manželka Irena emigrovala i s malým synem

Osobní život Petra Rezka poznamenalo manželství s Irenou Kubákovou. Vzali se v roce 1968, po narození syna byl zpěvák na mateřské, která skončila emigrací manželky. Bohužel, odvezla i syna… S druhou manželkou má Petr Rezek dva syny, dvojčata. Ani tento vztah ale nevyšel.

Teprve s třetí manželkou Hanou, se kterou se oženil po desetileté známosti v roce 2003, našel Petr Rezek vytoužený klid.