Jiřina Jirásková. Noblesa jí byla vlastní

Ve filmu i televizi představovala ženy silné, nad věcí, a přitom noblesní. Hrála jednu z hlavních rolí ve slavné komedii Světáci, dlouhá léta byla ředitelkou Vinohradského divadla.

V posledních letech hrála už jen zřídka, vidět jsme si mohli jako paní Kekulovou v seriálu TV Nova Pojišťovna štěstí. Jiřina Jirásková. První dáma české herecké scény 7. ledna zemřela ve věku 81 let.

Životopis Jiřiny Jiráskové

Jiřina Jirásková se narodila 17. února roku 1931 v Praze, střední školu, řádové gymnázium, studovala v Kutné Hoře. Nedostudovala. Přešla na Konzervatoř, kde v roce 1950 absolvovala v oboru herectví.

První angažmá? V divadle v Hradci Králové. Působila tady rok než v roce 1951 nastoupila do Divadla na Vinohradech, které se jí stalo osudem – zůstala mu věrná až do konce života.  Mezi roky 1990 a 2000 tady působila dokonce na ředitelském postu.

Film a televize? Poprvé se výrazněji zapsala do povědomí filmových fanoušků ve špionážním dramatu režiséra Zdeňka Brynycha Smyk z roku 1960,  v šedesátých letech se stala jednou z nejpopulárnějších komediálních hereček – excelovala ve filmech Světáci (společně s Ivou Janžurovou a Jiřinou Bohdalovou) či Čintamani a podvodník, vážnou roli si zahrála po boku Rudolfa Hrušínského ve snímku Třicet jedna ve stínu.

V sedmdesátých letech byla Jiřina Jirásková na indexu, režim ji trestal za její postoje po roce 1968, kdy se vyslovila proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Na filmové plátno se vrátila až v roce 1983, když ji režisér Karel Kachyňa obsadil do role venkovské zdravotní sestry ve snímku Sestřičky, menší role si nicméně zahrála už od začátku desetiletí – scriptka v komedii Trhák, žena polykače mečů ve filmu Julek, ředitelka školy ve známé komedii Jak svět přichází o básníky.

V televizi a na filmovém plátně jsme mohli Jiřinu Jiráskovou vidět ve více než 140 rolích. V roce 1999 byla oceněna Cenou Thálie, v roce 2000 pak Zlatou evropskou plaketou. V roce 2006 Jiřině Jiráskové udělil prezident Václav Klaus  Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění a konečně, v roce 2008 byla Jiřina Jirásková uvedena do Dvorany slávy v televizní anketě TýTý.

Osobní život Jiřiny Jiráskové? Jejím prvním manželem byl herec Jiří Pleskot, 27 let žila se svým druhým partnerem, režisérem Zdeňkem Podskalským.