Znáte historii a objevitele nejsilnějších magnetů současnosti?

Prvním člověkem, který se vědomě zabýval magnetismem, byl podle pověsti pasáček jménem Magnes v severovýchodním Řecku někdy před čtyřmi tisíci lety. Ten náhodou šlápl na kámen, který k sobě přitahoval železné hřeby v podrážkách jeho bot. 

Pravda nicméně bude trochu jinde – mnohem dál na východ. Magnety totiž znali už staří Číňané. Ti jejich sílu objevili už 3 000 let př. n. l. a ve 2-6. století před Kristem sestavili první magnetický kompas.

V antice se magnetismem zabývali mnozí filozofové – Thales z Milétu, Anaxagoras, Diogénes a další. Středověk pak znamenal první teorii magnetismu – jejím autorem není nikdo menší než Descartes. Další velký skok ve výzkumu magnetismu pak znamenal rozvoj elektrodynamiky a objev elektromagnetismu. 

Pro magnety a jejich využití je ale důležitý rok 1885, kdy rakouský vědec Carl Auer von Welsbach objevil, že hmota zvaná didymium a považovaná za chemický prvek, je ve skutečnosti směsí prvků neodymium a praseodymium. 

Otcem nejsilnějších magentů současnosti je Masato Sagawa

Tehdy jistě netušil, že za nějakých 100 let jeho objev přetaví (doslova) japonský vynálezce a fyzik Masato Sagawa v neodymový magnet. Ten je nejsilnějším permanentním magnetem, který dnes věda a průmysl znají, a v ideálních podmínkách unese až 1 300× vyšší hmotnost, kterou sám váží.

Masato Sagawa se narodil 3. srpna 1943 v Japonsku, vědecké kariéře šel naproti už od mládí. Magisterský titul v elektrotechnice získal v roce 1966 na univerzitě v Kobe, doktorský titul v oboru materiálové vědy na Tohoku University v roce 1972. Pracovní kariéru započal ve Fujitsu, kde se podílel na vývoji magnetů pro elektrická relé, zároveň soukromě pracoval na vývoji extrémně silných neodymových magnetů, které si v osmdesátých letech nechal patentovat – celkem má na kontě na 60 patentů.

Za svoji práci na vývoji nejvýkonnějšího permanentního magnetu typu Nd-Fe-B na světě a přispívání k úsporám energie získal Masato Sagawa v roce 2012 prestižní Japonskou cenu, jež se uděluje lidem ze všech částí světa, jejichž „originální a vynikající úspěchy ve vědě a technice jsou uznávány jako posunující hranice vědění a sloužily k míru a prosperitě lidstva.“ Je také držitelem Ósacké ceny (1984) a Mezinárodní ceny Americké fyzikální společnosti za nové materiály (1986).

Neodymové magnety slouží v průmyslu, doma i při trávení volného času

Neodymové magnety jsou silné magnety, které slouží nejen v mnoha průmyslových oborech. Účinní pomocníci se z nich stávají v domácnostech i při trávení volného času.

Například magnet fishing, tedy hledání kovových předmětů pod vodou (obdoba pátrání s detektorem kovů na souši), je velmi oblíbený napříč generacemi. Vytáhnout se dá přitom prakticky cokoli, stačí dostatečně velký a silný magnet – stačí připomenout si, že neodymové magnety unesou až 1 300× víc, než sami váží.

Zkusíte jejich sílu také?