Diana Frances Spencerová (1.7.1961 – 31.8.1997): Princezna Diana

Diana Frances Spencerová, jedna z nejznámnějších osobností 20. století a první manželka následníka britského trůnu prince Charlese, žena jejíž život končí tragicky po automobilové nehodě v Paříži v roce 1997, přichází na svět 1. července roku 1961 v Sandringhamu v Norfolku v Anglii v aristokratické rodině jako jedno ze čtyř dětí v aristokratické rodině – jejími rodiči jsou Edward John Spencer, vikomt Althorp(od roku 1975 hrabě John Spencer) a Frances Spencerová (rozená Rocheová) – v roce 1969 se manželství rozpadá a Diana zůstává v péči otce.

Vzdělání Diana, budoucí princezna z Walesu, získává nejprve na  Riddlesworth Hall v Norfolku, jako devítiletá pak přichází do internátní West Heath Girls‘ School v Sevenoaksu v hrabstí Kent, zde je nicméně považována za slabou studentku, v roce 1977 pak nakonec její studia na této dívčí škole končí.

Krátce pak Diana studuje ve Švýcarsku na soukromé dívčí škole (institutu Alpin Videmanette) – i otdud ale po několika měsících odchází a vrací se do Anglie, kde se pak živí v různých povoláních (vychovatelka v mateřské školce, chůva apod.).

Do dějin 20. století se Diana Spencerová zapsala ponejvíce jako první manželka britského krále Karla III. a matka jeho dvou synůWilliama Arthura Philipa Louise a Henryho Charlese Alberta Davida – se svým budoucím manželem se přitom Diana jako příslušnice anglické aristokracie zná již od dětství, vážnějších obrysů jejich vztah začíná nabývat v roce 1980.

O rok později, v únoru roku 1981 pak princ Charles Dianu požádá o ruku a 29. července téhož roku se Diana s Charlesem na jednom z nejvelkolepějších svatebních obřadů 20. století v londýnské katedrále sv. Pavla stávají manželi. V roce 1982 pak přichází na svět první potomek následnického páru – princ Willia, v roce 1984 pak potomek druhý (princ Harry).

Manželství prince Charlese a Lady Diany (ta po sňatku začíná používat titul Její královská výsost Princezna z Walesu) není šťastné – manželé jsou pod neustálým dohledem bulvárních novinářů, princ Charles pak začíná od poloviny osmdesátých let znovunavazovat důvěrný vztah se svou milenkou Camillu Parker Bowlesovou – manželství začíná být v krizi, která postupně vyvrcholí až k Dianinu pokusu o sebevraždu. V roce 1992 britská králoská rodina oficiálně přiznává, že Charles a Diana žijí odděleně, v roce 1996 je pak manželství za velkého zájmu bulvárních médií rozvedeno.

Svět ale nezná princeznu Dianu pouze z titulních stran bulvárních plátků – princezna Diana je známá jako jedna z největších osobností charitativních hnutí osmdesátých a devadesátých let 20. století – jen namátkou: jen to právě princezna Diana, kdo se nechá v době panické hrůzy z AIDS vyfotografovat v roce 1987 s dítětem nemocným AIDS na klíně, významné je angažování se princezny Diany v boji proti nášlapným minám, velký prostor v Dianině životě má charita (blízký vztah ji pojí např. s Matkou Terezou ).

Ani po rozvodu s princem Charlesem neutichá zájem bulváru o osobu princezny Diany – tento zájem je nakonec Dianě osudný – 30. srpna umírá i se svým přítelem, arabským podnikatelem Dodim Al-Fayedem při autonehodě v Paříži – příčinou nehody je nepřiměřená rychlost, když se řidič snaží v tunelu ujet paparazziům. Vyšetřování nehody je definitivně uzavřeno v roce 2002, nicméně stále se vyskytuje mnoho nejasností,které vedou ke stále novým a novým konspiračním teoriím ohledně Dianiny smrti.

Dianina smrt (Diana není mrtvá ihned po nehodě, umírá až v nemocnici) a její pohřeb se pak stávají celosvětovou demonstrací lidství – smutečního obřadu ve Westminsterském opatství přihlíží po celém světě na 2,5 miliardy lidí. Lady Diana je pohřbena v Althorp Park, v Northamptonshire, na malém ostrůvku uprostřed jezera známém jako The Oval.