František Filip. Filmový důvěrník lidské duše

Režisér František Filip se narodil 26. prosince v Písku v roce 1930. Od dětského zájmu o divadlo se dostal k filmu. V roce 1950 byl přijat na pražskou FAMU, obor režie. Již během studií natočil dokumentární filmy „Ústřední loutkové divadlo“ a „Zpívající Prácheňsko“. Od té doby režíroval na 600 dramatických, hudebních a zábavných pořadů, převážně pro televizi, s níž začal spolupracovat již během studií.

Díky němu zažívala televizní tvorba od 70. let velký rozvoj, jím ztvárněným seriálem Tři chlapi v chalupě“ začala éra vynikajících českých seriálů – Rozpaky kuchaře Svatopluka“, „Sňatky z rozumu“, „F.L Věk“, „Chalupáři“, „Byl jednou jeden dům“ či koprodukční snímek na námět Eduarda Basse „Cirkus Humberto“.

Ve spolupráci s filmovým studiem Barrandov natočil František Filip filmy jako „Utrpení mladého Boháčka“ s Pavlem Landovským v hlavní roli, „Hrdina má strach“, „Příběh dušičkový“. K vrcholným uměleckým skvostům jeho bohaté tvorby však patří „Nezralé maliny“, „Ikarův pád“, „Tažní ptáci“, „Kočár svátosti oltářní“ s Janem Werichem (viz Werich, Jan) v hlavní roli a další.

Uplatnil se také jako tvůrce adaptací dramatických a prozaických předloh domácí a světové klasiky, mimo jiné je autorem přepisu opery Prodaná nevěsta z roku 1982 nebo operety Netopýr z roku 1981 a jiných. Za dlouhou dobu svého působení v Československé televizi se František Filip setkal s drtivou většinou českých herců mnoha generací. Řada jeho prací získala mezinárodní ocenění a dočkala se příznivého ohlasu u diváků nejen doma, ale i v zahraničí.

Od roku 1990 působí jako profesor na FAMU. Ve své tvorbě prokázal František Filip mimořádnou schopnost zachytit lidský život v jeho kontrastech a patří mu dík především za to, s jakou přirozeností dokázal vyprávět o největších bolestech svých filmových postav bez ohledu na to, zda čerpá látky ze současnosti nebo zpracovává témata z dřívějších dob.

František Filip zemřel na následky onemocnění covid-19 9. ledna 2021.