Jiří Brady. Životopis nevyznamenaného

Jiří Brady. Ještě v polovině října znal jméno kanadského podnikatele českého původu je ten, kdo se zajímal o dějiny druhé světové války a holocaustu – jeho sestra Hana se stala slavnou po celém světě coby hrdinka knihy Hanin kufřík, on sám prošel koncentračními tábory Terezín a Osvětim. Kauza kolem neudělení řádu T. G. Masaryka, který měl podle ministra Daniela Hermana převzít z rukou prezidenta Miloše Zemana 28. října, z něj udělala během několika dnů jednu z nejmedializovanějších osobností Česka posledních let.

O kauze „Brady vs. Hrad“ bylo řečeno už mnohé. Kdo ale Jiří Brady je? Kde se v Česku tak najednou (a víceméně neznámý) vzal? A proč měl být oceněn jedním z nejvyšších státních vyznamenání?

Jiří Brady se narodil 9. února roku 1928 v Novém Městě na Moravě v židovské rodině, která vedla malý krámek se smíšeným zbožím. Okupace Německem a tzv. konečné řešení židovské otázky znamenaly i pro Bradyovi, stejně jako pro další židovské obyvatelstvo českých zemí, rozsudek smrti.

Nejdříve gestapo zatklo maminku – byla deportována do Ravensbrücku. O něco později, v září 1941 byl zatčen otec. Oba rodiče zemřeli v Osvětimi v roce 1942. Po odvlečení rodičů žili Jiří a Hana nějaký čas v rodině strýce, v květnu 1942 pak ale i oni byli deportováni do Terezína. Stalo se tak v květnu 1942.

V Terezíně Jiří Brady pracoval jako instalatér a přispíval (výjimečně) do časopisu Vedem. Na podzim 1944 byl Jiří Brady deportován do Osvětimi, kde o jeho životě rozhodla náhoda – kdo šel při selekci vpravo, měl dočasně právo na život. Kdo šel doleva, byl zplynován. V lednu 1945 se Jiřímu Bradymu podařilo uprchnout z pochodu smrti, v květnu 1945 se vrátil do Nového Města, kde se dozvěděl, že jeho rodiče i sestra byli zavražděni v koncentračním táboře.

Po komunistickém převratu v roce 1948 využil Jiří Brady možnost vycestovat do nově se rodícího státu Izrael, nakonec ale v roce 1951 zakotvil v Kanadě.

Během svého života v Kanadě vybudoval prosperující instalatérskou firmu, hodně také cestoval, aby podal svědectví o holocaustu. V roce 1990, po obnovení demokratického zřízení v Československu, zorganizoval Jiří Brady sbírku na pořízení tiskařských strojů pro obnovené Lidové novinky – podařilo se vybrat 100 000 dolarů.

Co se osobního života týče – Jiří Brady byl dvakrát ženatý a má tři děti.

Jiří Brady a vyznamenání? Navržen byl Poslaneckou sněmovnou už v letech 2013 a 2014, prezident jej mezi oceněné ani v jednom případě nevybral. Jiří Brady zemřel 11. ledna roku 2019.