Josef Gruss. Druhý český člen MOV

Josef Gruss, český sportovec a sportovní funkcionář, člen Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v letech 1946-65 a předseda Československého olympijského výboru(ČSOV) v letech 1929-51, přichází na svět 8. července roku 1884 v Praze.

Již od mládí je Gruss nadšeným sportovcem – věnuje se mnoha formám sportovního vyžití, největší úspěchy má v tenisu a šermu, kromě toho se aktivně věnuje i atletice, lyžuje, hraje fotbal či hokej s míčkem na ledě atd.

V roce 1908 Josef Gruss iniciuje (společně s E. Procházkou) vznik Českého svazu hokejového, o rok později se pak s hokejovou výpravou účastní mezinárodního hokejového turnaje v Chamonix – tady čeští hokejisté poprvé hrají hokej s pukem a nikoliv s míčkem jako doposud: Gruss je přitom brankářem týmu.

V roce 1908 se Josef Gruss účastní pak též IV. olympijských her v Londýně, kde pod pseudonymem Mičkovský hraje tenisový turnaj – ve dvouhře i čtyřhře (tu hraje s J. Rösslerem-Ořovským) ale vypadává hned v prvním kole.

V období po první světové válce se Josef Gruss stále více věnuje činnosti sportovního funkcionáře – je činný nejen ve „své“ SK Slavia Praha, významná je především jeho práce v ústředních orgánech českých atletů a šermířů té doby. Ve dvacátých letech je pak Gruss několik let i předsedou Československé sportovní obce, která v je v té době zastřešujícím orgánem československého sportovního dění.

Jako sportovní funkcionář Josef Gruss v těchto letech často kritizuje aktivity ČSOV i MOV – není spokojen zejména s (malým) podílem sportovních svazů (a již národních či mezinárodních) na jejich řízení.

V roce 1929 se Josef Gruss, po demisi J. Gutha-Jarkovského, stává předsedou ČSOV – v této funkci pak postupně opouští myšlenku významnějšího podílu sportovních svazů na řízení této organizace a naopak se z něj stává obhájce ČSOV jako orgánu nezávislého a postaveného nad sportovní svazy a jejich vzájemné nesváry a potyčky.

Po druhé světové válce, v roce 1946 se stává Josef Gruss (jako druhý Čech po J. Guthovi-Jarkovském) členem MOV – jedním z jeho prvních činů v této organizaci je pak návrh na pořádání tzv. olympijského dne, kterým by členské státy MOV oslavily v den jeho založení olympijské myšlenky.

V roce 1951 je pak Josef Gruss komunistickou mocí, která se v roce 1948 zmocňuje v Československu vlády, donucen z čela ČSOV odstoupit. Zároveň se komunistický režim pokouší odstranit Grusse i z MOV, ale ten (MOV) odmítne jakékoli vměšování do své činnosti a tak Gruss zůstane až do roku 1965, kdy pro vysoký věk sám odstoupí.

Co se týče Grussova „mimosportovního“ života – Josef Gruss je vystudovaný lékař, specializující se na gynekologii a porodnictví. Oba tyto obory pak přednáší dlouhá léta na pražské Univerzitě Karlově (viz Karel IV. Lucemburský), je i autorem řady vědeckých a vědeckopopulárních knih.

Jiří Gruss umírá 28. května roku 1968 v Praze.