Osobnost dne: Su Ťij převezme dnes po 21 letech Nobelovu cenu míru

[adsenseyu1]

Je dcerou zakladatele Komunistické strany Barmy, který Barmě získal nezávislost. Poděkování se nedočkal, svými politickými konkurenty byl v roce 1947 zavražděn. Su Ťij byly dva roky, narodila se 19. června roku 1945. Ani ji neměl a nemá barmský vojenský režim v oblibě.

Byla příliš svobodomyslná a volala po demokracii. Od roku 1989 byla v domácím vězení, v roce 1990 její Národní liga pro demokracii vyhrála první svobodné volby, které vojenská junta dovolila v Barmě uspořádat. Vítězství Su Ťij bylo prohlášeno za neplatné, junta si moc ponechala. Sun Ťij skončila znovu v domácím vězení. Do roku 2010 v něm pak stráví celkem 15 let.

V roce 1991 byla Su Ťij na návrh tehdejšího českého prezidenta Václava Havla oceněna Nobelovou cenou míru za „nenásilný boj za demokracii a lidská práva“. Převzít si ji bohužel nemohla. Měla strach, že pokud vycestuje z Barmy, nebude jí umožněn návrat zpět. Nobelovu cenu tehdy převzal její manžel Michael Aris, doprovázeli jej synové Alexander a Kim.

V roce 1995 byla Su Ťij z domácího vězení propuštěna. Junta jí doporučila, aby vycestovala za rodinou do Británie, kde Su Ťij studovala a žila do roku 1988 než se vrátila do Barmy, aby se postarala o nemocnou matku. Zároveň vojenská vláda naznačila, že pokud opravdu vycestuje, už nikdy jí nebude do Barmy umožněn vstup. Neodešla, zůstala. Když její manžel v roce 1999 ve Velké Británii zemřel, ona byla v Rangúnu.

V září roku 2000 byla Su Ťij opět zatčena, opět na ni bylo uvaleno domácí vězení, které trvalo s určitými přestávkami až do roku 2010 – teprve 13. listopadu 2010 byla propuštěna a bylo jí, vojenskou juntou, které chce dle svých vyjádření postupně předat moc v zemi veřejné správě, umožněno účastnit se veřejného života: v doplňovacích parlamentních volbách v  roce 2011 pak byla zvolena poslankyní barmského zákonodárného sboru.

Dnešní den, sobota 16. června 2012, je pro Su Ťij velkým dnem. V norském Oslu převezme dodatečně Nobelovu cenu za mír. Byla jí udělena před jednadvaceti lety.

Za to, že celých těch jednadvacet let nesešla z cesty nenásilného prosazování demokracie, volím Su Ťij za dnešní Osobnost dne.

Marcel Kupka

[adsenseyu1]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *