Výročí dne – 20. června 1976: Antonín Panenka, Bělehrad, vršovický dloubák

[adsenseyu1]

Sepp Maier, Die Katze von Anzing, byl v mžiku na nohou. Nevěřil svým očím. Nevěřil tomu, co mu ten rozesmátý Čechoslovák s knírkem právě udělal. Psal se 20. červen 1976 a v Bělehradě bylo rozhodnuto. Penaltový rozstřel vyhrálo Československo, rozhodující gól, který známe jako vršovický dloubák, vstřelil v poslední sérii pokutových kopů Antonín Panenka.

Němci vyrovnali v předposlední minutě základní hrací doby

Finále mistrovství Evropy ve fotbale 1976 mělo obsazení, které by před začátkem turnaje čekal málokdo. Proti favoritovi z Německa se postavil tým poměrně neznámých Čechoslováků. Jak už to ale bývá, Goliáš tahal v utkání za kratší provaz, českoslovenští fotbalisté, vedení trenérem Václavem Ježkem, vedli už po pětadvaceti minutách 2:0 a fanoušci otevírali šampaňské. Jenže – německý obr se vzchopil a na 2:2 vyrovnal v předposlední minutě Hölzenbein. Když nerozhodlo ani prodloužení, šlo se na penalty.

Panenka rozhodl. Vršovickým dloubákem

Zahájil Masný a dal. Stejně jako Nehoda, Ondruš a Jurkemik. Na německé straně první tři střelci, Bonhof, Flohe a Bongartz, také nezaváhali. Ivo Viktor v brance Československa neměl šanci. Po Jurkemikovi se pak ke své penaltě rozběhl Ulrich Hoennes a… přestřelil. Pokud Antonín Panenka v páté sérii penaltového rozstřelu nezaváhá, jsme mistři Evropy!

Antonín Panenka nezaváhal. Rozeběhl se jako obvykle, těsně před míčem ale zpomalil a zlehka jej podkopl – stadion oněměl, když lehký oblouček zamířil přímo doprostřed branky. Oněměl i Maier. Vybral si levou stranu, padá na zem, ještě máchne rukou do prázdna, ale nemá nejmenší šanci míč zastavit před brankovou čarou. Gól! Antonín Panenka dal gól! Fotbalovým mistrem Evropy se stává tým Československa!

Ještě v Bělehradu se Panenka stává legendou. Média jej pasují na fotbalového básníka, jeho odvážný kousek získává mnoho jmen, nakonec zůstane jedno, odkazující na fakt, že fotbalově Panenka vyrostl v Praze u Botiče – vršovický dloubák, který Panenka nacvičil na brankáři a spoluhráči z Bohemians Zdeňku Hruškovi. Trénoval jej dva roky, než si byl zcela jistý, že při exekuci neselže. V Bělehradě neselhal.

Bělehradský dloubák Antonína Panenku provázel celý zbytek fotbalové kariéry a v roce 2008 jej legendární kousek, v zahraniční známý spíše coby „Panenka goal“, přivedl až na Pražský hrad, kde mu prezident Václav Klaus udělil Medaili Za zásluhy I. stupně.