Wilhelm Söhnel: Filmový šéf Protektorátu

S každým dalším dílem seriálu České televize Bohéma dostává tato postava větší a větší prostor – Willy Söhnel, zástupce Říše v protektorátním Českomoravském filmovém ústředí, které v době okupace rozhodovalo o všem, co se událo či mělo udát v české filmu.

Kdo byl muž, který byl svého času milencem prvorepublikových filmových hvězd Adiny Mandlové a Nataši Gollové?

První jmenovaná (Adina Mandlová) s ním dokonce v roce 1941 přišla do jiného stavu, sama se nicméně rozhodla jít na potrat. Gollová se s ním poprvé setkala přibližně ve stejné době na Filmových žních ve Zlíně. Ještě před Mandlovou, která jí milence přebrala. A které ho poté, co odjela filmovat do Říše, přebrala Gollová zase zpátky. V seriálu Bohéma je Nataša Gollová, německému filmovému publiku známá také jako Ada Goll, skryta do postavy fiktivní herečky jménem Lili Králová.

Jedno z jeho milenek byla Adina Mandlová. Zdroj Wikipedia.org.

Životopis Willy Söhnela (oficiálně Wilhelm Söhnel)? Narodil se 25. listopadu roku 1909 v Rychvaldu na severní Moravě. V Praze vystudoval na německé univerzitě práva. Poté nastoupil jako koncipient u dr. Webera v advokátní kanceláři v Ostravě. V roce 1937 byl povolán do československé armády. Po skončení služby v roce 1938 zůstal bez práce.

Ne nadlouho. Už v dubnu roku 1939, krátce po okupaci a vzniku Protektorátu, okupační úřady Willy Söhnela povolaly, už jako člena NSDAP, do Prahy. Nastoupil jako právník nově ustaveného oddělení kulturněpolitických záležitostí Úřadu říšského protektora.

Ve své době byl šéfem filmu v tuzemsku

Další kariérní skok v životě Willy Söhnela přišel se vznikem Českomoravského filmového ústředí. V něm musel být od roku 1940 být každý, kdo v Protektorátu pracoval s filmem v libovolné podobě. Svoji pozici „šéfa protektorátního filmu“ si Willy Söhnel udržel až do konce války. Na svém postu skutečně podporoval český film, na druhou stranu, čeští herci byli nuceni hrát ve filmech s antisemitskou tematikou.

Po válce Wilhelm Söhnel obdržel čestné občanství jako výraz díku za to, že ze své pozice pomáhal na Barrandově točit české filmy. V roce 1948 mu občanství bylo odebráno a musel se vystěhovat. Na rozdíl od svých slavných hereckých milenek ale nebyl nikdy nijak zvlášť perzekuován. Jeho milenku Natašu Gollovou naopak čekalo obvinění z kolaborace.

Někdejší protektorátní šéf českého filmu zemřel v roce 1982.