Zemřel Marián Labuda. Slovenský herec, který si získal srdce českého diváka

V českém filmu se poprvé objevil v roce 1981, když jej Juraj Herz obsadil do snímku Buldoci a třešně. Menší role si střihl ve filmech Prodavač humoru a Radikální řez, do paměti diváků se pak definitivně zapsal ztvárněním Karla Pávka coby řidiče v legendárním filmu (s oscarovou nominací) Vesničko má středisková. Marián Labuda. Nepřehlédnutelný herec, který zvládl komedii i drama, zemřel 5. ledna 2018 v Bratislavě ve věku 73 let.

Budoucí hvězda slovenského a českého filmu se narodila 28. října roku 1944 Hontianských Nemcích na Slovensku v rodině krejčího. Po studiu herectví na bratislavské VŠMU se stal členem souboru Slovenského národního divadla, v revolučním roce 1968 spoluzakládal generační scénu Divadlo na korze. Po jeho zákazu hrál v Divadle Nová scéna. Po roce 1989 se pak Marián Labuda opět stal členem SND, zároveň pohostinsky vystupoval na mnoha českých divadelních scénách – namátkou v Divadle na Vinohradech nebo v Městském divadle ve Zlíně.

Před kamerou se Marián Labuda začal pravidelně objevovat už v šedesátých letech, jednou z jeho prvních velkých rolí byla ta v dodnes ceněném snímku Kým sa skončí táto noc z roku 1965.

Čeští diváci si Mariána Labudu zamilovali v už zmíněné Vesničce, jeho Karel Pávek byl zkrátka jen jeden. Ale jsou tady i další snímky, které by bez tragikomického talentu Mariána Labudy byly výrazně chudší. Vážení přátelé, ano, Andělské oči, Dobří holuby se vracejí, Žebrácká opera, ale také pohádky Lotrando a Zubejda či Pták Ohnivák – v každém z těchto filmů byl nepřehlédnutelný, byť hlavní roli měl jen výjimečně.

Za svoji kariéru si Marián Labuda zahrál ve více než dvou stovkách filmů, zahrát si měl i v plánované pohádce Václava Vorlíčka Zlatovláska, jejíž natáčení je plánováno na letošní rok.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Šinzó Abe. Japonský expremiér zemřel po atentátu