Hercule Poirot? Slavný belgický detektiv proslulý svým puntičkářstvím a specifickou metodou vyšetřování, při které dostávají největší prostor „malé šedé buňky v mozku, které stojí za vyřešením každé záhady“, je jednou z nejoblíbenějších fiktivních postav i víc než 100 let po svém vzniku.
Poprvé se Hercule Poirot objevil v detektivním románu Záhada na zámku Styles, který vznikl během první světové války a vydán byl v roce 1920 ve Spojených státech. O rok později se objevil na knihkupeckých pultech i na britských ostrovech. Zápletku i její řešení vypráví Poirotův dlouholetý společník kapitán Arthur Hastings, se kterým se znal již před příchodem do Anglie. Za zmínku stojí fakt, že první nakladatelství, kterému Christie příběh nabídka, jej v roce 1916 odmítlo. Dá se tak říct, že slavný Belgičan mohl skončit dříve, než vůbec začal.
Jak vůbec Hercule Poirot vznikl? Agatha Christie ve svém vlastním životopise uvádí, že její rodné město Torquay bylo za první světové války plné uprchlíků – a jeden z nich, belgický policista ve výslužbě, se stal předobrazem detektiva s dokonalým knírkem a geniálním úsudkem. A proč právě Hercule Poirot? Křestní jméno dostal prý podle antického hrdiny, byť byl malý a poněkud zavalitý. Příjmení zvolila náhodně.
Kde se Hercule Poirot narodil není přesně známo, stejně tak není jasné, kdy se tak stalo. O své minulosti v románech příliš nemluví, pouze jednou zmíní, že se narodil nedaleko belgického Spa (uvádí se, že ve vesnici Ellezelles) v chudé a početné rodině. Ví se také, že od roku 1893 pracoval u belgické policie a že působil jako její náčelník. Christie také prozradila, že začátek první světové války znamenal zároveň konec Poirotovy policejní kariéry.
Poirot odchází do penze a pak prchá před válkou na ostrovy. Někdy v té době se s Poirotem setkává poprvé i čtenář – v již zmíněném románu Záhada na zámku Styles, kde Poirot řeší náhlé úmrtí bohaté paní Ingelthorpové. Poirot v tomto románu žije mezi ostatními uprchlíky ve městě Styles.
Později Hercule Poirot žije v Londýně na fiktivní adrese Whitehaven Mansions, kde se jeho věrnými souputníky kromě již zmíněného kapitána Hastingse stávají vrchní inspektor Scotland Yardu Japp a sekretářka Felicity Lemonová.
Při vyšetřování záhadných případů je Hercule Poirot nepřehlédnutelný, ač je poměrně malý, měří prý jen 160 cm. Poirot má zavalitou postavu, cupitavou chůzi a pěstěný knír, nikdy nevyjde bez vycházkové hole. Také je známý jako vyhlášený gurmán, hovoří plynně několika jazyky a nikdy nezapomene připomenout, že je Belgičan, nikoli Francouz.
Hercule Poirot a vztahy? Za celý svůj život se zamiloval dvakrát, poprvé do jedné belgické dívky Virginie Mesnardové, podruhé do ruské hraběnky Very Rosakoffové. Bohužel, není mu dáno navázat šťastný partnerský vztah, život prožije osaměle.
Smrt Hercule Poirota? Slavný detektiv umírá v románu Opona: Poslední případ Hercula Poirota. Děj se odehrává opět ve Styles, kam se Poirot vrátil na penzi. Příčinou úmrtí je srdeční záchvat. Agatha Christie knihu napsala už ve čtyřicátých letech, vydána byla ale až v roce 1975. Zajímavostí je, že The New York Times při té příležitosti dokonce vydaly Poirotův nekrolog. Tak slavný byl.
Hercule Poirot se objevil postupně v 33 románech, 54 povídkách a jedné divadelní hře. Není asi nikdo, kdo by neznal příběhy Vražda v Orient-expresu, Smrt na Nilu, Vražda Rogera Ackroyda a další. Ve filmu a televizi ztvárnila postavu Hercula Poirota celá řada slavných herců. Vůbec prvním byl ve třicátých letech Austin Trevor, jehož Poirot nenosil ještě tak typický zahnutý knír.
Jedním z nejvýraznějších představitelů Hercule Poirota je herec David Suchet, kterého si do role vybrala rodina Agathy Christie. dalšími jsou Albert Finney, Peter Ustinov či aktuálně Kenneth Branagh.