Karlos Terminátor Vémola. První Čech v UFC

Karlos Vémola, přezdívaný pro svoji zarputilost a houževnatost Terminátor, je muž, kterému se v povedlo nevídané – zpopularizoval v tuzemsku smíšená bojová umění (MMA) jako nikdo předtím.

Životopis Karlose Vémoly?

Narodil se 1. července 1985 v Olomouci jako Karel Vémola, než začal úspěšnou kariéru zápasníka MMA v Anglii, žil v Liticích nad Orlicí. V nedalekém Žamberku cvičil v posilovně, věnoval se klasické kulturistice a zápasil. Už jako šestiletého to totiž otec přivedl k řecko-římskému zápasu. Proč právě k němu? Vémola starší působil jako jeho trenér.

Kulturistika byla ale dlouho na prvním místě – i v Anglii, kam odešel v necelých dvaceti letech, bylo jeho cílem vyhrát mistrovství Velké Británie v kulturistice do 21 let. Problémy při registraci stály za tím, že se soutěže nemohl zúčastnit, k Vémolově škodě to ale úplně nebylo.

Při práci (dělal v té době vyhazovače v baru v jedné z horších londýnských čtvrtí) si ho všiml trenér MMA zápasníků a nabídl mu, aby zkusil zápasit. Důvod zájmu? Vémola zpacifikoval dva z v té době nejznámějších MMA zápasníků v Londýně.

Začátek kariéry v MMA? Sedm vítězství na ostrovech

Tady někde začíná MMA kariéra Karlose Vémoly. Profesionální debut v zápasnické kleci si odbyl v roce 2008, jeho prvním soupeřem byl anglický zápasník Patric Carroll. Vémola zvítězil, stejně jako v dalších šesti zápasech v řadě v Cage Fighters Championship a Ultimate Challenge MMA a stal se jedním z nejuznávanějších MMA bijců na ostrovech. Týmem, za který nastupoval, byl London Shootfighters. V této době Vémola zápasil v těžké váze.

Vémolova vítězství byla z většiny drtivá, například v druhém zápase proti Billovi Georgitsisovi zvítězil po pouhých 5 vteřinách. Markuss Hipp, jeden z dalších soupeřů, padl téměř stejně rychle – po 15 sekundách. A do třetice – Ashley Pollard, další ze soupeřů byl zničen za půl minuty.

V dubnu 2010 se Karlos Terminátor Vémola stává prvním Čechem, který podepisuje smlouvu se zámořskou UFC, nejprestižnější MMA organizací světa. V debutovém zápase, který se odehrál v roce 2010 na UFC 116 v Las Vegas Vémola prohrál na body s Jonem Madsenem.

Odchod z UFC a přechod k Oktagonu

Byla to jeho první prohra v kleci vůbec. Z dalších pěti klání v UFC Karlos Vémola dvakrát vyhrál a třikrát prohrál, prohrou skončily poslední dva zápasy – rok 2012 znamenal konec Terminátora Vémoly v UFC.

Od roku 2013 zápasí Karlos Terminátor Vémola střídavě v Česku a na britských ostrovech, postupně pod křídly několika organizací, po finančních problémech organizace XFN Petra Kareše přestoupil v roce 2019 k organizaci OKTAGON MMA Ondřeje Novotného, pod kterou zápasí dosud.

Prohrál pouze jednou, 9. listopadu 2019 ho porazil v médii sledovaném zápase slovenský zápasník Atilla Végh. Jedním z posledních vystoupení Terminátora je zápas, ve kterém jasně porazil Václava Babu Jagu Mikuláška.

Manželkou Karlose Vémoly je Lela Ceterová, se kterou má dvě děti. Jejich vztah prošel několika krizemi, jejich rozchody a opětovné návraty plní stránky bulvárních médií.

Karlos Vémola a nejbližší budoucnost? Všichni příznivci bojových sportů vzhlížejí ke květnu 2022, kdy má předběžně dojít k boxerskému zápasu mezi Vémolou a hudebníkem známým pod přezdívkou Marpho.

Na 20. května 2023 je naplánován titulový souboj ve střední váze organizace Oktagon, ve kterém se Karlos Vémola utká s Patrikem Kinclem.