13. srpen? Svůj svátek mají leváci celého světa

V populaci je jich přibližně 10 %, ve světě, který je orientovaný převážně pravostranně, je jich tak výrazná menšina. Je mezi nimi více mužů než žen. A ještě před několika desítkami let se je mnozí snažili předělat a přivést k „normálnosti“.

To všechno jsou leváci, lidé, kteří v převážně pravostranně orientovaném světě, používají jako hlavní levou ruku místo pravé. Od roku 1992 mají svůj svátek – toho roku britský The Left-Hander’s Club poprvé vyhlásil 13. srpen za Mezinárodní den leváctví.

Historie leváctví? Leváci nebyli vítání v žádné době

V pravěku prý byl poměr praváků a leváků v populaci půl na půl. Teprve v době bronzové, kdy člověk začal používat jemnou motoriku a vyrábět různé nástroje a zbraně, stala se lidská civilizace civilizací praváků. Například vojáci drželi štít v levé ruce, aby si chránili srdce, k boji a dalším činnostem používali ruku pravou.

Ve starověku a středověku byli leváci přijímání až na výjimky negativně. V antickém Římě přivazovali levorukým chlapcům při bojovém tréninku levou ruku k tělu, aby se naučili používat pravou. Být levákem bylo stigma i v kulturách arabských, kde byla levá ruka považována za špinavou a vykonávala se s ní intimní hygiena.

Eskymáci tvrdili, že leváci jsou čarodějové. Ve staré Číně byla levá strana považována obecně za stranu zla. Ani jindy tak svobodomyslný budhismus neměl k levákům příznivý vztah – k nirváně podle něj vedou dvě cesty. Pravá je „cestou osvícení“, levá je „cestou nečistou“.

Odmítavě se k leváctví stavělo křesťanství – už samotný ďábel je podle něj spojený s levou stranou. Samotné leváctví mnohdy stačilo k obvinění z čarodějnictví – a odtud už to byl jen krůček na hranici a smrti upálením.

V Česku (respektivě tehdejším Československu) začalo být leváctví oficiálně uznáváno jako normální teprve 10. února 1967. V ten den bylo ministerským věstníkem oznámeno, že končí přeučování leváků na praváky.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Petr Kostka. Charismatický herec slaví 85. narozeniny

Slavní leváci?

Alexandr Veliký, Julius Caesar, Ramesse Veliký… mezi leváky se řadí i mnozí slavní panovníci a vojevůdci starověku. Levákem byl i Napoleon Bonaparte, Winston Churchill nebo Mahátma Gándhí.

Leváci mezi umělci? Bylo a je jich nepočítaně. Namátkou Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Bruce Willis, Franz Kafka, Václav Havel, Leonardo da Vinci, Pablo Picasso a desítky a desítky dalších.

I mezi vědci bylo a je mnoho významných objevitelů a inovátorů. Za všechny Albert Einstein, Niels Bohr, Isaac Newton či Stephen Hawking.

13. srpna mají všichni tito svůj den. Stejně jako vy, pokud raději než pravou ruku používáte levou. Užijte si jej!