Slzy svatého Vavřince. Jsou tu Perseidy, padající hvězdy

Mezi životopisy světců patří ten svatého Vavřince mezi nejznámější – koneckonců, i na našich stránkách patří k nejčtenějším. Poněkud pikantní okolnosti umučení žáka papeže Sixta II. vzbuzují pozornost i staletí po jeho úmrtí. K němu došlo v roce 258, kdy byl na popud římského císaře Valeriána spolu s dalšími šesti diakony krutě zavražděn, když nechtěl vydat bohatství po sťatém papeži.

Na svatého Vavřince začínají padat hvězdy. Každý rok

Církev si svatého Vavřince připomíná 10. srpna. A ve stejný den začínají z oblohy „padat hvězdy“. Přesněji, svého maxima začíná dosahovat meteorický roj zvaný Perseidy. Ten je aktivní od 17. července do 24. srpna, nejsilnější je ale mezi na začátku druhé srpnové dekády.

Odtud i lidový název Slzy svatého Vavřince, který mají Perseidy už od nepaměti. Z oblohy totiž „hvězdy“ ze souhvězdí antického reka Persea padají už od počátků civilizace. Poprvé jejich pozorování popsali v Číně v roce 36 našeho letopočtu. I další nejstarší písemné zmínky pocházejí z Orientu – ze země vycházejícího slunce (Japonsko).

Perseidy jistě v té době pozorovali i obyvatelé starého kontinentu, nechce se věřit, že by si takovou podívanou nechali například obyvatelé starého Řecka nebo Říma ujít. První písemně potvrzené pozorování Perseid v Evropě máme ale až z roku 811.

Perseidy v roce 2022? Nejlepší podmínky pro pozorování nastávají dříve než obvykle – právě v noc svátku svatého Vavřince. Pozorování Perseid v další noci totiž znesnadní úplněk Měsíce. Zatímco loni byl Měsíc na obloze v podobě tenkého srpku, letos pozorování Perseid výrazně ovlivní. I proto platí – čím delší čas do úplňku (nastane 12. srpna), tím lépe.

Co to vlastně Perseidy jsou?

Jde o meteorický roj, jenž za sebou nechává kometa 109P/Swift–Tuttle. Ta se k Zemi vrací jednou za 133 let, patří tak do stejné skupiny komet jako například slavná kometa Halleyova.

K zemi se mateřská kometa Perseid přiblížila naposledy mezi lety 1991-1993, kdy při průchodu periheliem ozářilo noční oblohu až 300 meteorů za hodinu. V roce 2022 se očekává standardních 110 meteorů za stejný časový úsek.

Ptáte se, jestli je nutné hledat slzy svatého Vavřince na obloze pouze v souhvězdí Persea? Nikoli, meteory se pohybují po celé obloze. Jediné, co potřebujete, je trocha trpělivosti a jasná obloha bez rušivých světelných zdrojů.