Gabriel García Márquez: Mág realistické literatury

Gabriel García Márquez byl světově proslulým španělsky píšícím spisovatelem, novinářem a nositelem Nobelovy ceny, o kterém se často mluví jako o nejvýznamnějším představiteli tzv. magického realismu, literárního stylu, který proslavili i Jorge Luis Borges, Mario Vargas Llosa či Isabel Allende.

Vrcholem prozaické tvorby Gabriela Garcíi Márqueze je nejspíše i v tuzemsku velmi dobře známý román Sto roku samoty. Jeho jedinečný styl, který kombinuje realistické vyprávění s fantastickými prvky, zařadil autora mezi největší literáty 20. století.

Životopis Gabriela Garcíi Márqueze? Celý život psal „jinak“

Gabriel García Márquez se narodil 6. března roku 1927 v malém městě Aracataca na severu Kolumbie jako nejstarší ze dvanácti sourozenců. Dětství a dospívání Márquez strávil u svých prarodičů v malém kolumbijském městě, což mělo hluboký vliv na jeho psaní.

Gabriel García Márquez při udílení Nobelovy ceny. Zdroj: José Lara, CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons

Jeho dědeček z matčiny strany, liberál, plukovník a veterán války o tisíc dnů (občanská válka na konci 19. století), mu vyprávěl příběhy plné barev a historie, které později ožily v jeho knihách.

Vzdělání? Gabriel García Márquez studoval nejprve střední školu v Bogotě, později pak právo (nedokončil je) a žurnalistiku na Národní univerzitě Kolumbie a na Universidad de Cartagena. Právu se nicméně nikdy nevěnoval, brzy se začal naplno věnovat psaní a novinářské kariéře.

Márquezův literární průlom přišel s vydáním „Sto roků samoty“ (1967), který získal mezinárodní uznání a stal se klasikou. Příběh o vícegenerační rodině Buendía v imaginárním městě Macondo byl oslavou latinskoamerické kultury a zároveň kritikou politických a sociálních problémů regionu.

Márquez byl jako spisovatel klíčovou postavou latinskoamerického literárního hnutí známého jako magický realismus. Jeho další významná díla, včetně „Lásky za časů cholery“ a „Pána prezidenta“, kombinovala realistické vyprávění s fantastickými a surrealistickými prvky, což čtenářům poskytovalo jedinečný zážitek.

V roce 1982 byl Márquez oceněn Nobelovou cenou za literaturu za jeho romány a povídky, ve kterých se fantastické a realistické splynuly v bohatě složeném světě literatury. Jeho díla byla přeložena do mnoha jazyků a měla hluboký dopad na světovou literaturu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Nobelovu cena za literaturu pro rok 2023 získal Jon Fosse

García Márquez nebyl jen spisovatelem, ale také politicky angažovanou osobností, která se věnovala různým sociálním a politickým otázkám. Jeho příspěvek k literatuře a kultuře a jeho schopnost zachytit duši Latinské Ameriky prostřednictvím svého psaní ho činí jedním z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století. Slavný autor navštívil v padesátých letech dvakrát i Československo. Potřetí se do naší země vydal v roce 1968, kdy se setkal mimo jiné s Milanem Kunderou a vyjádřil se proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Gabriel García Márquez byl měl vůbec povahu světoběžníka. Několik let žil v Paříži, v italském Římě vystudoval filmovou režii, nějaký čas pobýval ve Španělsku v Barceloně, dlouhá léta žil s rodinou v Mexiku.

Pořiďte knihy Gabriela Garcíi Márqueze za výhodnou cenu:

Gabriel García Márquez zemřel 17. dubna 2014 v Mexico City, ale jeho odkaz a vliv přetrvávají. Jeho knihy, které most mezi realitou a fantazií, jsou nadčasové a stále oslovují nové generace čtenářů, které hledají krásu a hloubku v literatuře.

Osobní život? Gabriel García Márquez byl ženatý s Mercedes Barcha, se kterou vychoval dva syny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *