Japonské císařství je zemí, která je svázána mnoha tradicemi. Císař Akihito, který vládl zemi vycházejícího slunce tři desetiletí, porušil tradice z nejtradičnějších. Jako vůbec první se totiž oženil se ženou „z davu“ a nikoli příslušnicí japonské šlechty, jako první císař za posledních 200 let sám dobrovolně odstoupil z císařského trůnu – k abdikaci se rozhodl v roce 2019 po 30 letech v úřadě.
Životopis císaře Akihita? Po celou čelil válečnému dědictví svého otce cásaře Hirohita
Předposlední japonský císař Akihito se narodil 23. prosince 1933 v Tokiu Akihito se narodil jako syn císaře Hirohita a císařovny Nagako. Právě po svém otci se stal japonským císařem – odehrálo se tak v roce 1989, vládl tři desetiletí až do své abdikace v roce 2019. Tradice přitom říká, že byl 125. přímým potomkem prvního legendárního císaře Japonska, Jimmua.
Budoucí císař Akihito vyrůstal v tradici císařské rodiny, avšak po druhé světové válce se pozice císaře v Japonsku výrazně proměnila. Jeho otec, Hirohito, musel v zájmu zachování císařského majestátu po porážce japonských vojsk v roce 1945 veřejně odmítnout „falešnou představu, že císař je božský“ a císařská role se tak stala převážně ceremoniální.
Akihito je prvním japonským císařem, který si vzal za ženu obyčejnou ženu a ne šlechtičnu. Jeho manželkou se stala Michiko Shoda, se kterou se seznámil na tenisovém kurtu. Svatba se konala v roce 1959, manželé postupně vychovali tři děti. Syn Naruhito, který se stal císařem v dubnu 2019, následoval příklad svého otce a také si vzal za ženu obyčejnou ženu, bývalou diplomatku Masako Owada.
Jako císař se Akihito snažil přiblížit císařský úřad lidem. Spolu s manželkou usilovali o blízký vztah s japonským lidem, často se objevovali na veřejnosti, což za vlády jeho otce, císaře Hirohita, byla věc prakticky nemyslitelná. Jeden příklad za všechny? Když v roce 1991 v Japonsku vybuchla sopka, navštívili císař s císařovnou postiženou oblast v obyčejném oblečení a utěšovali oběti. Veřejnost i média tento krok přijaly velmi dobře.
Císař Akihito také celou svoji politickou kariéru čelil dědictví svého otce, který během druhé světové války vedl japonskou armádu k ovládnutí poloviny Asie. Akihito zdůrazňoval význam usmíření s ostatními asijskými zeměmi, navštívil Indonésii a Čínu, kde vyjádřil lítost za japonskou agresi.
Akihito a Michiko také navštívili Filipíny a další významná bojiště druhé světové války mezi USA a Japonskem v Tichomoří. Na svých cestách vždy pečlivě hledal slova, aby vyjádřil lítost a modlitbu za všechny oběti války.
Císař Akihito abdikoval v roce 2019 jako historicky první japonský císař za posledních 200 let. Jeho nástupcem se stal Naruhito, jeho syn. Ten se ihned přihlásil k odkazu svého otce a potvrdil, že bude pokračovat v práci svých rodičů.