Alois Hudec. Nejlepší na kruzích na olympiádě v Berlíně

Alois Hudec, český sportovní gymnasta, olympijský vítěz z XI. olympijských her v Berlíně v roce 1936 a několikanásobný mistr a vícemistr světa, přichází na svět 12. července roku 1908 v Račicích (okres Vyškov) v rodině chudého tkalce.

Již od dětství se Hudec věnuje aktivně sportu – on i jeho bratři jsou nadšenými Sokoly, cvičí doma, na zahradě, na vlastnoručně vyrobeném sportovním náčiní, později se z nich stávají sokolští funkcionáři a cvičitelé.

Alois Hudec to má ale oproti bratrům těžší – poté, co v roce 1913 onemocní záškrtem, trpí obrnou levé tváře a levého kyčle: dlouhou dobu pak silně kulhá na levou nohu, nicméně po půl druhém roce již chodí normálně a v roce 1919, po skončení první světové války, začíná opět aktivně cvičit v Sokole.

Od roku 1923 se Hudec učí v Brně soustružníkem a zároveň cvičí v Sokolu v Brně-Židenicích – o tři roky později, v roce 1926, pak Hudec svoji sokolskou župu reprezentuje na závodech VIII. všesokolského sletu.

V letech 1928-30 slouží Alois Hudec v armádě.

V roce 1931 Hudec poprvé soutěží na mezinárodní scéně, a to na závodech, které pořádá Mezinárodní gymnastická federace jako oslavu 50. let své existence a které jsou považovány za mistrovství světa jednotlivců ve sportovní gymnastice – Hudec, na mezinárodní gymnastické scéně naprosto neznámý, zvítězí ve víceboji, na kruzích, na bradlech, na hrazdě a ve šplhu.

V roce 1933 přichází Hudec do Prahy – tady pracuje v Národní bance československé a cvičí v Sokole Vinohrady.

O rok později se Hudec účastní (i přesto, že se v přípravě zraní a natrhne si bederní svalstvo) mistrovství světa v gymnastice v Budapešti, odkud přiváží zlatou medaili za cvičení na kruzích a stříbrnou za soutěž družstev.

Vrcholem Hudcovi gymnastické kariéry jsou pak XI. olympijské hry v Berlíně v roce 1936 – na těchto hrách, znatelně ovlivněných nacistickou ideologií a často i neskrývaným nadržováním domácím, německým, sportovcům, Hudec zvítězí ve cvičení na kruzích, když mu rozhodčí udělí nejvyšší známku v soutěži, známku 9,8 bodu. Krmě tohoto úspěchu získává Hudec v Berlíně ještě tři čtvrtá místa – za víceboj jednotlivců a družstev a za cvičení na bradlech.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Veronika Decsy. Pozemní hokejistka, která se po tragédii dokázala vrátit ke sportu

Na mistrovství světa v roce 1938 v Praze (koná se v rámci X. všesokolského sletu), získává pak Hudec, při neúčasti gymnastů Německa a Finska, zlato ve cvičení na kruzích, druhý je pak v prostných, ve cvičení na bradlech a na hrazdě, čtvrté místo získává ve víceboji jednotlivců.

Po skončení druhé světové války (na jejím počátku je mu vyoperována oboustranná kýla) Alois Hudec v mnoha sokolských jednotách ukazuje v ukázkových cvičeních své umění, v roce 1946 si pak zlomí při jednom z nich při doskoku z hrazdy patní a holenní kost – po uzdravení se pak ještě na krátký čas vrátí ke gymnastickým soutěžím, aby se se sportovní kariérou rozloučil v roce 1947 při mezistátním utkání s gymnasty Spojených států amerických.

Po skončení kariéry se Hudec věnuje trenérské a cvičitelské práci.

Alois Hudec umírá 23. ledna roku 1997 v Praze.