Michal Viewegh, nejprodávanější český spisovatel polistopadové éry, dnes oslavuje – je mu padesát, narodil se 31. března roku 1962 (přečtěte si životopis Michala Viewegha).
Tvorba Michala Viewegha bývá velmi často ze strany literárních kritiků napadána jako typický příklad spotřební literatury. Za těch necelých dvacet let, co Viewegh působí na literární scéně, se z toho stala takříkajíc obehraná písnička. Otázkou je – proč? Viewegh prostě píše tak, jak si jeho čtenáři a doba žádají. A dělá to dobře. Velice dobře.
Jinak by těžko byla každá jeho kniha bestsellerem a Viewegh sám by těžko patřil do té malé skupiny českých a moravských literátů, kteří se psaním uživí (a ještě vydělají na horší časy).
Michal Viewegh je už dnes, ve svých padesáti letech, ikonou. Jedni jeho knihy z principu odmítají jako „neumění“, druzí každou jeho novou knihu hltají jako hladovějící na poušti. Mafie v Praze, Vieweghova zatím poslední kniha, a zároveň Vieweghova prodejně zatím nejdražší – stojí téměř 400 Kč, se už několikrát dotiskovala a i několik měsíců od svého vydání patří mezi největší tuzemské bestsellery.
Dnes Michal Viewegh vstoupí do klubu „padesátníků“. A vstoupí tam stylově – postaví se na start pražského půlmaratonu. A pokud už nemá přichystaný program na večer, možná se na televizi Nova podívá na filmovou adaptaci svého románu Román pro muže (jeden z mála, který kritika zcela neztrhala a naopak jej vlažně přijala a pochválila).
Co vy a Michal Viewegh? Líbí? Nemáte ho rádi? Knížky nečtete vůbec, ani jeho ani jiných autorů? My Michalu Vieweghovi přejeme zdraví a přinejmenším tolik spisovatelské vášně, kolik měl dosud. Vše nejlepší, Michale Vieweghu!