Josef Dvořák. Pydla

Josef Dvořák, český filmový, divadelní a televizní herec, oblíbený představitel především komediálních rolí, se narodil 25. dubna roku 1942 v Horní Cerekvi v živnostnické rodině.

Herecké vzdělání jako takové Josef Dvořák nemá, vyučil se automechanikem, na divadelním jevišti stojí poprvé jako ochotník v Kadani. Poté působil v Kladivadle v Ústí nad Labem, kde si ho vyhlédl Jiří Suchý. S ním se poprvé seznámil v roce 1969 během natáčení filmu Nevěsta).

Divadelní životopis Josefa Dvořáka? Prožil nejslavnější éru Semaforu, dodnes má vlastní divadelní společnost

V roce se pak Josef Dvořák stává členem souboru pražského divadla Semafor a zůstává jím až do roku 1990, kdy zakládá Divadelní společnost Josefa Dvořáka.

V Semaforu vytvořil Josef Dvořák společně se Suchým a Jitkou Milavcovou trio Kašpar, Baltazar a Melicharová, hrál v mnoha slavných semaforských kusech – Zuzana v Lázni, Kytice (tady roli, která se mu stala osudem – hrál poprvé postavu Vodníka), Čarodějky atd.

Dvořák a Suchý se posléze umělecky rozcházejí, Josef Dvořák kolem sebe vytváří v Semaforu vlastní skupinu herců. S tou pak po výpovědi z angažmá v roce 1990 založil vlastní Divadelní společnost Josefa Dvořáka.

Se svojí divadelní společností Josef Dvořák dodnes pořádá úspěšná a vyprodaná zájezdová představení po celé České republice, k divácky nejoblíbenějším kusům patří hry S Pydlou v zádech (v roce 1984 uvedeno i v Československé televizi, přihrávala mu Jana Paulová), Čochtan vypravuje nebo Lucerna aneb Boj o Lípu.

V televizi se Josef Dvořák proslavil především v seriálech a pohádkách

Josef Dvořák, to je ale především film a televize. Právě v televizi byl ústřední postavou seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka (1984). V něm bylo využito principu kinoautomatu – televizní diváci zhasínáním a rozsvěcením světel doma (tím pádem změnami odběru elektrické energie) rozhodovali, do kterého ze dvou nabídnutých vyústění má každý díl seriálů dospět. Seriál získal Josefu Dvořáku obrovskou popularitu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Štěpán Kozub: Herecký talent, zpěvák, komediant

V televizi a filmu se začal Josef Dvořák objevovat už na začátku sedmdesátých let. Vzpomeňme seriál Byli jednou dva písaři (1971) nebo film Takže ahoj (1970). Po malých rolích přišly větší – jednou z nezapomenutelných je role Bédy Hudečka ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje (1974).

V roce 1976 přišla další velká role, a to ve filmu Traja chrobáci. V osmdesátých letech hrál Josef Dvořák v několika komediích, po roce 1989 jeho role začal dostávat role méně komediální. Známý je jeho nadporučík Mazurek ve filmové adaptaci románu Miloslava Švandrlíka Černí baroni (1992). Zahrál si i postavu anglického letce ve filmu Hřbitov pro cizince (1991).

Nejznámější role získává Josef Dvořák v televizních seriálech. Namátkou Nemocnice na kraji města (i pokračování Nemocnice na kraji města po dvaceti letech), legendární Návštěvníci, Cirkus Humberto, Arabela, Hospoda.

Kromě seriálů hrál Josef Dvořák v mnoha televizních pohádkách a velice často svoji „životní roli“ – vodníka. Například i ve zmíněné Arabele.

Josef Dvořák se také výrazně zapsal do historie televizní tvorby pro děti – účinkoval ve Vlaštovce, v Malém televizním kabaretu, namluvil oblíbené večerníčky. Známé jsou Příhody Maxipsa Fíka, králíci z klobouku Bob a Bobek či včelí medvídci.

V televizi se Josef Dvořák uplatnil a stále uplatňuje i jako moderátor – dnes jsou to divácky oblíbené Trapasy, dříve Dva z jednoho města a Šance). Bez zajímavosti není ani to, že Josef Dvořák uváděl první ročník soutěže krásných dívek  Miss Československo v roce 1989.

Josef Dvořák je počtvrté ženatý a má tři děti. V roce 2007 médii proběhla informace, že v letech 1979-1981 byl důvěrníkem komunistické tajné policie (Státní bezpečnost).