Jsou knižní autobiografie a knižní autobiografie. Jedny jsou více či méně vkusně (nevkusně) poskládanými, ale neověřenými, fakty o životě osobnosti, o které kniha pojednává, druhé jsou tímtéž s jedinou změnou – osobnost, které se kniha týká, ji autorizovala a uvedená fakta potvrdila jako pravdivá.
Knižní biografie Věry Čáslavské z pera Pavla Kosatíka Život na Olympu, kterou vydává 3. května nakladatelství Mladá Fronta, patří k těm druhým.
Věra Čáslavská patří k nejúspěšnějším olympionikům naší historie – je sedminásobnou olympijskou vítězkou, čtyřnásobnou mistryní světa, jedenáctinásobnou mistryní Evropy. V roce 1968 byla vyhlášena Nejlepší sportovkyní světa. Byla předsedkyní Československého olympijského výboru a členkou Mezinárodního olympijského výboru. Kromě úspěchů ji potkalo nezměrné osobní neštěstí, když rukou syna Martina zemřel její bývalý manžel Josef Odložil.
Kniha vychází při příležitosti sedmdesátých narozenin Věry Čáslavské, připojujeme se k zástupu gratulantů a blahopřejeme!
Pavel Kosatík: Věra Čáslavská – Život na Olympu
Věra Čáslavská: nejúspěšnější česká sportovkyně všech dob, žena, která na olympijských hrách v Tokiu a Mexiku získala jako sportovní gymnastka celkem sedm zlatých medailí. Protože odmítla odvolat svůj podpis pod manifestem Dva tisíce slov, byla po roce 1969 za husákovské normalizace vyloučena z veřejného života.
Po listopadu 1989 byla poradkyní prezidenta Václava Havla a v letech 1990-1996 předsedkyní Československého, resp. Českého olympijského výboru.
Po rodinné tragédii v roce 1993 se na dlouhou dobu stáhla do soukromí, na veřejnosti vystupuje až v posledních třech letech. Kniha Pavla Kosatíka Život na Olympu je autorizovaným životopisem, zachycujícím vůbec poprvé uceleně a plasticky celou dosavadní životní dráhu jedné z nejvýznamnějších českých žen nové doby.