Výročí dne – 27. května 1942. Atentát na Reinharda Heydricha

Himmlers Hirn heißt Heydrich. Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich. O postavení bývalého námořníka v hierarchii SS to říká vše. Snad i proto mohl mít pocit, že je nezranitelný. 

Onoho květnového dne (bylo slunečno, nebe bez mráčku) cestoval říšský protektor Čech a Moravy svým otevřeným vozem Mercedes ze zámečku v Panenských Břežanech, který si vybral za své protektorátní sídlo, do úřadu na Pražský Hrad.

Ve voze má Heydrich aktovku s tajnými dokumenty, Pražský hrad má být pouze zastávkou před cestou do Berlína, kde na něj netrpělivě čeká Adolf Hitler.

V zatáčce nedaleko pražské Bulovky na Heydrichův Mercedes zaútočí českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš, členové výsadku Anthropoid. Stane se tak 27. května roku 1942 krátce po půl jedenácté dopoledne.  Vše přitom začalo brzy ráno. Parašutisté odjeli tramvají na pražský Žižkov, odtud pak na jízdních kolech pokračovali do Holešovic.

Gabčíkův samopal nevystřelil, Kubiš hodil na Hyedricha granát…

Tady se kolem deváté hodiny ranní parašutisté Jozef Gabčík s Janem Kubišem setkali s Josefem Valčíkem, který za necelou hodinu a půl podle mnohých pramenů pomáhal s provedením atentátu – v nepřehledné libeňské zatáčce jim dá znamení, že limuzína Reinharda Heydricha se blíží.

Pravděpodobná verze útoku? První zaútočil Jozef Gabčík. Jeho britský samopal Sten ale nestřílí. Selhal nebo si Gabčík střelbu rozmyslel? V místech, která by Gabčík střelbou zasáhl, právě zastavila tramvaj plná civilistů. Možná je Gabčík nechtěl ohrozit? To už navždy zůstane otázkou spekulací.

Reinhard Heydrich ihned pochopí, že se jedná o atentát. Navzdory všem předpisům dává řidiči rozkaz, aby zastavil, vytahuje zbraň a chce na Gabčíka vystřelit. V tu samou chvíli druhý z parašutistů, Jan Kubiš, vhodí na kabriolet ruční granát. Ten vybuchuje u jeho zadní pneumatiky.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Výročí dne - 5. července 863. Cyril a Metoděj přišli na Moravu

Heydrich a parašutisté. Zradil Karel Čurda

Otřesený Heydrich po útoku  začíná Kubiše pronásledovat. Je těžce raněn, zlomené žebro mu roztrhlo slezinu. V jeho zbrani není zásobník, Heydrich se vrací a sedá do poničeného Mercedesu. Nakonec 4. června 1942 v nemocnici Na Bulovce umírá.

Život parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše končí tragicky. Z místa atentátu se jim uniknout ještě podařilo, když ale nacisté rozpoutají v Protektorátu Čechy a Morava tvrdé represe jako odplatu za smrt druhého muže SS, jsou zradou dalšího parašutisty Karla Čurdy prozrazeni a společně s dalšími parašutisty umírají (ať již vlastní rukou nebo na následky zranění) v boji v pravoslavném  kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze.