David Rath se stal „obětí“ policejní práce na levé straně politického spektra. Aby bylo spravedlnosti učiněno zadost, je třeba říznout i vpravo. Třeba právě takhle uvažovali policisté, když sepisovali obvinění Martina Kocourka, politika ODS a bývalého ministra průmyslu Nečasova kabinetu.
Martin Kocourek se proslavil jako jeden z tvůrců novodobých neologismů a politického newspeaku – když se provalilo, že při rozvodu před manželkou v roce 2008 utajil 16 milionů korun (které vzápětí jeho matka zázračně vydělala při investičních transakcích s Key Investments), vyjádřil se v tom smyslu, že peníze před manželkou „odklonil“. Lidové noviny pak Kocourkovo slovo odklonit zvolily za slovo roku 2011.
Právě odklon 16 milionů se stal Martinu Kocourkovi osudným. Když se po provalení aféry pokusila exmanželka Olga o mimosoudní vyrovnání, Martin Kocourek nereagoval. Právníci paní exKocourkové usoudili, že lze část z odkloněných 16 milionů vysoudit, byla podána žaloba, na jejímž základě bylo vydáno předběžné rozhodnutí soudu, zakazující Kocourkovi volně disponovat s majetkem – zejména jej odklánět k matce a dalším rodinným příslušníkům. To vše se stalo loni. Nyní přišlo oficiální obvinění.
Životopis Martina Kocourka: prošel dozorčími radami FNM i ČEZ
Martin Kocourek je ročník 1966. Vystudoval ČVUT, do vysoké politiky se poprvé podíval v roce 1992, kdy se v parlamentních volbách stal poslancem Federálního shromážděná za ODS. Působil jako poradce tehdejší šéfa strany a dnešního prezidenta Václava Klause. Prošel statutárními orgány mnoha významným státních a polostátních firem – seděl v dozorčí radě Fondu národního majetku, Pozemkového fondu, v letech 2006-2010 byl předsedou dozorčí rady energetického gigantu ČEZ.
Z vlády odešel, protože „odkláněl“
Ve vládě Petra Nečase působil Miroslav Kocourek na postu ministra průmyslu a obchodu, po vypuknutí aféry s odkloněnými 16 miliony byl přinucen na ministerský post rezignovat (nejprve samozřejmě dlouho tvrdil, že vše je jinak a důvod odstoupit není).
Martin Kocourek je zatím obviněn z poškozování věřitele, kterým je pravděpodobně manželka Olga, před kterou zatajil finanční prostředky ve výši 16 milionů. Za tento prohřešek mu hrozí 2-8 let odnětí svobody. Mnohem zajímavější ale bude, zda bude policie přezkoumávat i původ odkloněných 16 milionů. Protikorupční policie říká, že se případem zabývá. Je možné, že úspory exministra Kocourka nebyly tak docela úsporami. Investiční společnost Key Investments stála už za zbohatnutím Stanislava Grosse, dalšího exministra, tentokráte v dresu ČSSD.
Budou další Rathové a Kocourkové?
Může to být ještě zajímavé. Policie a soudní moc mají po zátahu na Davida Ratha hlad a když bylo zamířeno a vystřeleno doleva, musí následovat stejně prudký výpad doprava. Síla musí být vyrovnána.